سیاست

وزیر امور خارجه در سایه بریتانیا با هماهنگی سازمان ملل به کابل آمده است

«دیوید لمی» عضو حزب کارگر بریتانیا و وزیر امور خارجه کابینه اپوزیسیون دولت (سایه) این کشور با هماهنگی سازمان ملل متحد به کابل آمده است.  

روزنامه گاردین روز گذشته (چهارشنبه ۱۸ جوزا) در گزارشی نوشت که هدف از سفر آقای لمی به کابل بررسی ابعاد انسانی در افغانستان پس از تسلط طالبان بر این کشور می باشد.

این نخستین سیاستمدار ارشد بریتانیایی است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان به کابل سفر می کند.

آقای لمی از جمله منتقدان خروج بریتانیا از افغانستان است و آن را زمینه ساز وقوع فاجعه انسانی در افغانستان می داند.  

قرار است وی در این سفر از شفاخانه کودکان تحت مدیریت سازمان صحی جهانی، یک مرکز جوانان، برنامه حمایت از کودکان سازمان یونیسف و خانواده های بیجا شده بازدید کند.

«پریت گیل» وزیر توسعه بین‌المللی در سایه بریتانیا نیز او را در این سفر همراهی می‌کند.

لمی می گوید: «دولت شهرت بین‌المللی بریتانیا را تنزیل داد و با مدیریت فاجعه بار خروج از افغانستان در تابستان گذشته، امنیت جهان را کاهش داد. امروز میلیون‌ها غیرنظامی افغانستان از گرسنگی رنج می برند و حتی برخی مجبوراند اعضای بدن خود را برای تغذیه خانواده هایشان بفروشند.»

 کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می گوید که سفر دیوید لمی را سازمان ملل هماهنگ کرده و او این سفر خود را یکی از راه‌های تلاش برای حل بحران انسانی در افغانستان می‌داند.

وی به روزنامه گاردین گفت: «فقدان رهبری دولت بریتانیا که سال گذشته بسیار مشهود بود، هنوز هم ادامه دارد و مسئولان دولت بریتانیا فاجعه انسانی در افغانستان را نادیده می‌گیرند.»

او همچنین خواستار تنظیم یک راهبرد جامع از سوی وزیران دولت بریتانیا برای تعامل با افغانستان شده تا از گرسنگی و نابودی میلیون‌ها انسان جلوگیری شود.  

طالبان تاکنون در خصوص سفری دیوید لمی اظهار نظری نکرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا