سیاستِتیتر یک

وزیران خارجه زن ۱۶ کشور: طالبان تصمیم خود برای تعطیلی مکاتب دخترانه را پس بگیرد

وزیران خارجه زن ۱۶ کشور جهان امروز (جمعه ۵ حمل) با بیان این که تصمیم طالبان برای منع تحصیل دختران عمیقا ناامید کننده است از آنها خواستند تا تصمیم خود را پس بگیرند.

این وزرای خارجه زن شامل کشورهای آلبانیا، آندورا، استرالیا، بلجیوم، بوسنی، کانادا، استونی، آلمان، ایسلند، کوزوو، مالاوی، مغولستان، نیوزیلند، سویدن، تونگا و بریتانیا می باشد.

این زنان در بیانیه ای گفتند: «به عنوان زن و وزرای خارجه، ما عمیقا ناامید و نگران هستیم که دختران افغانستان بار دیگر از تحصیل منع شده اند.»

آنها همچنین علاوه کردند که تصمیم طالبان ناراحت کننده است زیرا تا پیش از روز چهارشنبه آنها همواره اعلام می کردند که مکاتب به روی تمامی کودکان بازخواهد شد.

این زنان افزودند: «ما از رهبری طالبان می خواهیم که در تصمیم خود تجدید نظر کنند و زمینه تحصیل برابر را برای همگان در تمامی ولایات بدهند.»

طالبان اما با منع تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم اعلام کرده اند که تا زمان طراحی لباس متناسب با رسم و رواج افغانی این دختران اجازه حضور در مکاتب نخواهند داشت.

پیش از آن نیز شماری از وزرای خارجه کشورهای غربی به شمول امریکا و سازمان ملل در بیانیه هایی متفاوت نسبت به این تصمیم طالبان هشدار دادند و گفتند که این اقدام طالبان به تلاش های آنان برای کسب مشروعیت صدمه می زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا