• انتشار: ۲۰ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۳۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67717
پرینت

افزایش قیمت آرد و گاز؛ وزن نان در هرات از ۲۱۰ گرم به ۱۸۰ گرم کاهش یافته است

خبازان هرات می گویند کاهش سی گرمی در وزن نان به دلیل گرانی گاز و آرد رخ داده است: قیمت گاز و آرد در ولایت هرات نسبت به گذشته دو برابر شده است.

شهروندان هراتی از کاهش وزن نان در این ولایت گلایه دارند.

به گفته آنان وزن نان در ولایت هرات از ۲۱۰ گرم در گذشته به ۱۸۰ گرم کاهش یافته است.

شهروندان هرات دلیل این کاهش وزن را گرانی مواد سوختی و مواد غذایی عنوان می کنند.

علی احمد رستمی یکی از باشندگان هرات به خبرگزاری رها گفت:«قیمت یک قرص نان همانند گذشته ۱۰ افغانی ست اما وزنش کم شده است.»

وی افزود نان خشک دیگر آن طعم گذشته را ندارد و شهروندان ترجیح می دهند با تنور گازی در خانه نان پخت کنند.

آقای رستمی تاکید می کند کاهش وزن نان در هرات به دلیل بالا رفتن قیمت سوخت و مواد غذایی به ویژه گاز و آرد می باشد و نانواها مجبور شده اند وزن نان را کم کنند.

محمد رضا باشنده دیگر ولایت هرات نیز می گوید به دلیل بالا رفتن قیمت گاز و آرد نانوا ها چاره دیگری جز کاهش وزن نان نداشته اند.

به گفته وی قیمت یک کیسه آرد در گذشته ۱۴۰۰ و قیمت یک کیلو گاز ۳۵ افغانی بود اما اکنون قیمت این دو قلم تقریبا دو برابر شده است.

از سویی هم نذیر احمد یکی از نانواهای ولایت هرات به خبرگزاری رها می گوید با افزایش قیمت گاز و آرد چاره ای جز کاهش وزن نان نمانده است.

وی افزود در گذشته وزن یک قرص نان ۲۱۰ گرم بود اما اینک به ۱۸۰ گرم کاهش یافته است.

نذیر احمد گفت کاهش سی گرمی در وزن نان به دلیل گرانی گاز و آرد رخ داده است: قیمت گاز و آرد در ولایت هرات نسبت به گذشته دو برابر شده است.

به گفته این نانوای هراتی قبل از آمدن امارت اسلامی فروش نان وضعیت خوبی داشت اما اینک مردم به دلیل فقر اقتصادی توان خرید نان کافی برای خود و فامیلشان را ندارند.

«درگذشته روزانه ۲۰۰ تا ۳۵۰ قرص نان فروخته می شد اما این عدد اکنون به ۵۰ تا ۸۰ قرص کاهش یافته است.»

با این وجود فیصل جمشیدی، فعال مدنی در ولایت هرات، نیز می گوید: «تا هنوز افغانستان حکومت مشروعی ندارد که بتواند به تمام مشکلات رسیدگی کند.»

او افزود در صورتی که وزن یک قرص نان کم شده باشد قیمت نان هم باید کاهش یابد.

موصوف تصریح می کند اگر قیمت مواد سوختی و مواد غذایی افزایش یافته است خبازان نباید وزن نان را کم کنند بلکه قیمت نان را باید افزایش دهند.

اداره شهرداری هرات نیز در پاسخ به این نگرانی شهروندان گفته است موضوع را بررسی می کند.

این در حالی ست که با خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان کمک های جامعه جهانی به افغانستان نیز متوقف شد و افغانستان در یک بحران اقتصادی فرو رفت. شهروندان افغانستان قربانیان بزرگ تحولات اخیر در کشور بوده اند و شدت فقر به حدی ست که مردم در بسیاری از ولایات حتی توان خرید نان خشک را هم ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.