• انتشار: 12 جولای 2020
  • ساعت: 11:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45670
پرینت

وزرای پیشنهادی غنی و عبدالله به زودی برای رأی اعتماد به مجلس می روند

در حالیکه نزدیک به دو ماه از توافق سیاسی غنی و عبدالله می گذرد هنوز فهرست کابینه تکمیل نشده اما گفته می شود به زودی تمامی اعضای کابینه معرفی می شوند.

منابع ارگ ریاست جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه گفته‌اند به زودی وزیران پیشنهادی کابینه برای رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهد شد.

با گذشت حدود دو ماه از امضا توافقنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه، تاکنون شمار محدود از اعضای کابینه معرفی شده‌‌اند. براساس این توافقنامه نیمی از اعضای کابینه توسط عبدالله عبدالله پیشنهاد می‌شود.

آقای غنی تاکنون وزیران خارجه، اطلاعات و فرهنگ، امورزنان، معدن و پطرولیم،معارف، مالیه و شهرسازی را معرفی کرده است.

آقای غنی چند روز قبل در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که برای تکمیل کابینه منتظر آقای عبدالله است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به گفت که دو طرف بر سر فهرست کابینه کار می‌کنند تا در زودترین وقت به مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد فرستاده شود.

در روزهای اخیر برخی گزارش‌ها در باره وجود اختلاف بر سر اجرایی شدن توافقنامه سیاسی میان عبدالله و غنی نشر شد ولی آقای مینه‌پال می‌گوید “هیج اختلاف بین دو طرف وجود ندارد.”

همچنین از وجود اختلاف بر سر تقسیم وزارت‌ها میان جناح‌های متحد عبدالله عبدالله بر سر گرفتن وزارت خانه‌های کلیدی، شمار وزارت‌ها و معرفی افراد به عنوان نامزدوزیر گزارش شده است.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه به بی‌بی‌سی گفت که “چنین اختلاف‌هایی وجود ندارد” ولی بحث‌ها درباره انتخاب افراد شایسته وجود داشته است.

او افزود که تیم آقای عبدالله پیشرفت‌های خوبی در زمینه تکمیل فهرست کابینه داشته ولی تاکنون این فهرست به مقام ریاست جمهوری تحویل داده نشده است.

در روزهای گذشته بحث‌های نیز درباره تقسیم ریاست‌های مستقل که به شمول وزارتخانه‌ها شمار آنها به حدود ۶۰ مورد می‌رسد، مطرح شده و همچنین گفته شده بر سر معرفی والیان، میان آقای غنی و عبدالله اختلاف‌هایی وجود دارد.

تاکنون هیج یک از دو طرف درباره این اختلاف‌ها به صورت علنی ابراز نظرنکرده، ولی آقای خوزون می‌گوید تیم آقای عبدالله امیدوار است که توافقنامه سیاسی میان عبدالله و غنی “به صورت کامل” عملی شود.

در توافقنامه سیاسی آمده که معرفی ۵۰ درصد از اعضای کابینه نیز توسط تیم عبدالله پیشنهاد خواهد شد که شامل وزارتخانه‌های کلیدی نیز است.

در این توافقنامه آمده که والیان نیز براساس “یک قاعده” مورد توافق دو جانب معرفی خواهند شد. تغییر، تبدیل و عزل اشخاص با “دلایل موجه” صورت می‌گیرد. در صورت عزل، تغییر یا هم تبدیل، معرفی نامزد جدید برای پست مورد نظر در مشورت با مرجع معرفی کننده صورت می‌گیرد.

آقای خوزون درباره زمان تکمیل فهرست وزیران پیشنهادی تیم عبدالله ابراز نظر نکرد، اما گفت بحث‌ها میان اعضای تیم آقای عبدالله پایان یافته و رای‌زنی‌ها درباره معرفی ۵۰ درصد وزیران و والی‌ها پیش رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.