• انتشار: 21 اکتبر 2020
  • ساعت: 14:45
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 49901
پرینت

وزرای خارجه ارمنستان و اذربایجان به امریکا می روند

قرار است وزیران خارجه‌ی آذربایجان و ارمنستان، برای دیدار با وزیر خارجه‌ی امریکا، به واشنگتن بروند.

 آذربایجان و ارمنستان، روز سه‌شنبه (۲۹ میزان)، اعلام کردند دو کشور به خاطر پایان بخشیدن به درگیری‌ها در قره‌باغ، روز جمعه، با وزیر خارجه‌ی ایالت متحده، دیدار خواهند کرد.

در همین حال، آذربایجان و ارمنستان روز شنبه (۲۶ میزان)، یکدیگر را به نقض آتش‌بس بشردوستانه متهم کردند؛ آتش‌بسی که پس از آتش‌بس یک هفته‌ای، روز شنبه دوباره از سر گرفته شده بود.

وزارت دفاع ارمنستان، نیروهای آذربایجان را به استفاده از توپ و حملات هوایی متهم کرد. در مقابل، وزارت دفاع آذربایجان، ادعا کرد که نیروهای ارمنستان، مناطق ترتر و آغدام را گلوله‌باران کرده اند.

مایک پمپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا، هفته‌ی گذشته از تلاش‌های دیپلماتیک واشنگتن، برای دریافت راه حل پایدار در قره‌باغ، سخن گفته بود. وزارت خارجه‌ی امریکا، تا هنوز در باره‌ی سفر وزیران خارجه‌ی ارمنستان و آذربایجان،  چیزی نگفته است.

امریکا، روسیه و فرانسه، اعضای «گروه منیسک» استند که پایان بخشیدن درگیری قره‌باغ را به عهده دارند.

پیش از این، اتحادیه‌ی اروپا، روسیه، فرانسه و ایالت متحده‌، خواهان پایان درگیری میان باکو و ایروان، بر سر منطقه‌ی قره‌باغ شده  بودند.

ترکیه، در این درگیری‌ حمایت همه جانبه‌ی خود را از آذربایجان اعلام کرده و ارمنستان را نیروی «مهاجم» خوانده است و از میانجی‌گری روسیه، امریکا و فرانسه انتقاد کرده است.

در گیری بر سر منطقه‌ی قره‌باغ، ششم میزان، آغاز شد و تا اکنون در جریان آن، صدها نفر کشته و زخمی و هزاران خانواده، آواره شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.