• انتشار: 9 آگوست 2016
  • ساعت: 14:20
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12100
پرینت

وزارت معارف ۴ تفاهمنامه ساخت صنف های درسی به ارزش ۱۱٫۵ میلیون دالر به امضا رساند

وزارت معارف به هدف بسط و توسعه بخش های مختلف معارف، تفاهمنامه مساعدت ۱۱،۵ میلیون دالر با نمایندگان مؤسسات کمیته ناروی برای افغانستان، مردم ضرورتمند و پاملرنه به امضأ رسید.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف در نشستی مطبوعاتی که به این منظور دایر شده بود گفت: «دو پروژه شامل کمک های مؤسسه پاملرنه بوده که پروژه اول تأسیس ۱۱۰ صنف درسی محلی برای ۳۳۰۰ شاگرد دختر و پسر به نقاط دور دست ولایات پروان و کاپیسا به مبلغ مجموعی ۴ میلیون و ۴۳۱ هزار و شصد و ۳۶۲ دالر امریکایی بوده که مدت ۵ سال را در بر خواهد گرفت.

وی افزود، پروژه دومی این مؤسسه مشمول ایجاد ۲۰۴ صنف درسی با ظرفیت ۵۶۶۵ شاگرد در ولایات خوست، پروان، پکتیا، غزنی و کاپیسا به هزینه مجموعاً ۳ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۶۲۴ دالر امریکایی، اعمار خواهند کرد که در مدت ۲ سال پروژه مذکور تکمیل و به بهره برداری آغاز خواهد کرد.

هم چنان کمیته «ناروی برای افغانستان»نیز تهیه لوازم درسی و لابراتواری برای ۲۸۳۵ شاگرد شامل ۲۵۰ مکتب در ولایات غزنی، بدخشان و فاریاب را متعهد شده که به مصرف ۳ میلیون و ۹۶۱ هزار و ۲۵۳ دالر امریکایی بوده و در مدت ۳ سال تطبیق خواهد کرد.

مؤسسه «مردم ضرورتمند» نیز با ایجاد ۲۸۰ صنف سواد آموزی برای ۵۶۰۰ تن سواد آموز ذکور و اناث در ولایات هرات و ننگرهار به مصرف ۳۸۶ هزار و ۷۶ دالر امریکایی  به مدت دو سال تطبیق می کند.

گفتنی است که مجموع چهار تفاهمنامه یاد شده ۱۱ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۳۱۵ دالر امریکائی می باشد.

موسسه های مذکور نیز به ارتقای کمی و کیفی نظام آموزشی کشور و سیستم تعلیم و تربیه، تاکید کرده و تعهد کردند که ان شاءالله کار پروژه های حاضر را از لحاظ کمیت و کیفیت با نهایت دلسوزی انجام خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.