• انتشار: 25 آوریل 2017
  • ساعت: 16:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 20349
پرینت

وزارت عدلیه فعالیت ۱۱ حزب سیاسی دیگر را نیز منحل کرد

وزارت عدلیه فعالیت ۱۱ حزب سیاسی دیگر را به دلیل تکمیل نکردن معیارهای قانونی لغو و منحل اعلام کرد. در حال حاضر ۶۲ حزب سیاسی ثبت این وزارت است.

عبدالبصیر انور وزیر عدلیه که امروز سه شنبه به منظور ارایۀ معلومات در مورد احزاب سیاسی کشور، به نشست عمومی مشرانوجرگه فرا خوانده شده بود گفت که این وزارت، به اساس ماده ۳۵ قانون اساسی، قبلا به ۷۵ حزب سیاسی جواز فعالیت صادر کرده بود؛ اما بعد از ارزیابی و بررسی دقیق، ۱۱حزب سیاسی به دلیل عدم تکمیل معیارات قانونی منحل اعلام گردیده است.

این مقام بلند پایه حکومت پذیرفت که شمارى از احزاب به دلایل ناامنى و ضعف اقتصادی، تاکنون نتوانسته اند مطابق ماده شش قانون احزاب سیاسی، در برخی ولایات دفتر ایجاد کنند و دفاتر ولایتی برخی احزاب در لیلیه محصلین دانشگاه ها فعالیت دارند.

اوگفت که به اساس قانون احزاب، حکومت مکلف است تا امنیت دفاتر ولایتی احزاب را تامین و در صورت ضرورت، کمک های اقتصادی نیز با آنها نماید.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه برخى احزاب سیاسى ازخارج تمویل مى شوند، افزود: “اسنادی تاکنون به دست نیامده که نشان بدهد که احزاب سیاسی، از خارج کشور تمویل و یا کمک های نقدی به دست می آورند.”

افزون بر آن وزیر عدلیه گفت: “ارگانهای امنیتی باید از موجودیت شاخه های نظامی احزاب، به وزارت عدلیه گزارش بدهند؛ تا این وزارت در مورد احزاب یاد شده تصمیم بگیرد. در حال حاضر وزارت کدام توان و امکانات بررسی را ندارد؛ تا شاخه های نظامی احزاب را شناسایی نماید.”

وزیر، با تاکید بر افغانستان شمول شدن احزاب سیاسی گفت که متاسفانه اکثریت احزاب سیاسی، به دلیل برخی مشکلات تاکنون افغانستان شمول نمی باشند و باید احزاب کشور افغانستان شمول شوند؛ تا مشکلات موجود در کشور حل و دموکراسی تمثیل گردد.

وى همچنان برتدویرنشدن کنگره احزاب بعد از هر پنج سال، انتقاد کرد و گفت که به تمام احزاب توصیه گردیده تا به وقت و زمان، کنگره را برگزار و هیئت رهبری جدید احزاب سیاسی را انتخاب نمایند.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، بر بازنگری اجراآت و قوانین در برخی فعالیت احزاب سیاسی تاکید کرد و اظهار امیدواری نمود تا جلسه مشورتی حکومت با احزاب سیاسی، بتواند راهگشاى مشکلات موجود حکومت احزاب سیاسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.