• انتشار: ۵ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۵۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 59861
پرینت

وزارت صحت: نوع هندی ویروس کرونا در افغانستان به سرعت گسترش می یابد

سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید دلیل عمده وخامت اوضاع در روزهای اخیر انتشار نوع هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا در کشور است.

 وزارت صحت عامه از انتشار و گسترش وسیع نوع هندی ویروس کرونا یا (دلتا) در کشور هشدار داده است.

سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید دلیل عمده وخامت اوضاع در روزهای اخیر انتشار این نوع ویروس در کشور است.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، روز شنبه، پنجم سرطان، در یک نشست خبری گفت نتیجه آزمایش‌های متخصصان این وزارت در لابراتوارهای مرکزی نشان می‌دهد نوع ویروس هندی به نام «دلتا» به صورت وسیعی در حال گسترش است.

به گفته مجروح، از میان ۱۹ آزمایشی که در لابراتوارهای مرکزی انجام شده است نتیجه ۱۱ مورد آن نوع ویروس دلتا است که انتشار سریع این ویروس در افغانستان را نشان می‌دهد.

هشت مورد باقی‌مانده، نوع انگلیسی تشخیص شده‌ است.

مجروح افزوده است که یکی از علت‌های عمده افزایش و وخامت مبتلایان در روزهای اخیر، وجود نوع هندی ویروس کرونا در کشور است.

وزارت صحت عامه گفت که اکنون ظرفیت تشخیص نوع دلتای ویروس کرونا در لابراتوارهای کشور فراهم شده است.

وزارت صحت عامه خاطرنشان کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در حال افزایش است و آکسیجن هنوز یک چالش عمده در شفاخانه‌های کشور به شمار می‌رود.

مجروح هم‌چنان افزود وزارت صحت عامه زیر فشار بی‌حد اقشار مختلف برای بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها است و در نظر دارد طرح بازگشایی این مکان‌ها را با حفظ حداقلی تدابیر وقایه‌ای را تا هفته آینده نهایی کند.

مجروح می گوید او به رعایت شدن مسایل بهداشتی در این مکان‌ها مطمئن نیست، اما فشارها برای بازگشایی نهادهای آموزشی بیش از حد است.

مجروح گفت: «روزانه ۵۰ درصد از وقت ما صرف قانع کردن کسانی می‌شود که ما را ملامت می‌کنند که چرا مکاتب را بسته‌اید.»

از سویی دیگر، وحید مجروح تصریح کرد که سه میلیون دوز واکسین کمک شده جانسون-جانسون از سوی امریکا که تک دوز است، تا هفتم جولای به افغانستان خواهد رسید.

به گفته مجروح ، افراد بالاتر از ۵۵ سال، کارمندان صحی، استادان مکاتب و دانشگاه‌ها و نیز والدین دانش‌آموزان صنوف اول تا سه در مرحله اول و والدین صنوف چهار تا شش در مرحله دوم در اولویت تطبیق این واکسین قرار دارند.

او هم‌چنان از رعایت نشدن تدابیر وقایه‌ای از سوی مردم گلایه کرد و گفت که در برخی از ولایات هتل‌های عروسی به گونه مخفی فعالیت می‌کنند و میزان همکاری مردم با سکتور صحت، خیلی پایین است.

 سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید که تغییرات یک درصدی در آمار مبتلایان به وجود آمده است؛ اما نمودار مجموعی مبتلایان به کرونا هم‌چنان در حال افزایش است و مردم نباید با آمار روزانه فریب بخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.