اجتماعی

وزارت صحت عامه: ۳ مورد ابتلا به قارچ سیاه در افغانستان شناسایی شده است

آقای مجروح که روز شنبه -۱۲ سرطان- در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «دو مورد بیماری قارچ سیاه، در کابل شناسایی شده است. مورد اول آن، در یکی از باشندگان کابل و مورد دوم آن، در یکی از باشندگان بغلان که به کابل سفر کرده، شناسایی شده است. مورد سوم هم امروز در سمنگان شناسایی شده است.»

به گفته‌ی او، در دو مورد، افرادی به قارچ سیاه مبتلا شده اند که بیماری شکر داشته اند؛ اما هر سه مورد، شدید و نگران‌کننده نیست.

آقای مجروح، توضیح داد: «بیماری قارچ سیاه، از جمله بیماری‌های نادر است و در چند سال گذشته، موارد آن در افغانستان ثبت نشده بود. این بیماری، افرادی را مبتلا می‌کند که سیستم ایمنی شان آسیب دیده باشد. کرونا زمینه‌ساز ابتلا به قارچ سیاه است و امکان مرگ ناشی از آن، ۵۰ درصد است. این بیماری از فرد به فرد منتقل نمی‌شود.»

سرپرست وزارت صحت، تأکید کرد اگر شهروندان افغانستان در برابر ویروس کرونا بی‌اعتنا باشند، با چالش بزرگ‌تری به نام قارچ سیاه مواجه خواهند شد.

او، هم‌چنان گفت سرعت انتشار کرونا در افغانستان، به ویژه در ولایت‌های غربی و مرکزی، افزایش یافته و مردم باید برای جلوگیری از آن، نکات صحی را رعایت کنند.

آقای مجروح، هم‌چنان گفت قرار است تا هفته‌ی آن، سه میلیون دوز واکسین کرونای جانسون-جانسون امریکایی، در دو مرحله به افغانستان برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا