اجتماعی

وزارت صحت: طالبان مانع تطبیق واکسین پولیو نشوند

وزارت صحت، کمپاین سراسری تطبیق واکسین پولیو یا فلج اطفال را با همکاری اداره‌ی یونیسف و سازمان صحی جهان، در افغانستان آغاز کرد.

این کمپاین، روز دوشنبه (۹ حمل)، آغاز شد و قرار است در جریان آن، ۹٫۶ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین پولیو دریافت کنند. در این کمپاین، همچنان کودکان ۶ ماهه تا ۵۹ ماهه، ویتامین (A) دریافت خواهند کرد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت، گفت: «با وجود این که تلاش‌ها برای محو پولیو به شدت ادامه دارد؛ اما ممانعت‌ها بر تطبیق خانه به خانه واکسین پولیو از سوی مخالفان مسلح در برخی از مناطق کشور، سبب خلای معافیتی اطفال در برابر این ویروس شده است.»

به گفته‌ی او، به دلیل ناامنی‌ها، در هر دور کمپاین، حدود سه میلیون کودک از دریافت واکسین پولیو محروم شده‌اند و این موضوع سبب افزایش موارد پولیو در کشور شده است.

آقای مجروح، وزارت صحت را یک نهاد بی‌طرف و غیرسیاسی خواند و از مخالفان مسلح خواست تا در روند تطبیق واکسین پولیو با این وزارت همکاری کنند.

سرپرست وزارت صحت، در بخش دیگری از سخنانش، به شیوع نوع دوم ویروس پولیو از پاکستان به افغانستان اشاره کرده و گفت: «در جریان سال گذشته ۳۱۰ نوع جدید ویروس پولیو و ۵۶ نوع اول این ویروس گزارش شده و نیز در سال جاری ۱ مورد نوع اول و ۲۳ مورد نوع دوم آن به ثبت رسیده است.»

از سویی هم، دیوید لای، نماینده‌ی سازمان صحی جهان در افغانستان، می‌گوید که تمام طرف‌های درگیر، باید به بی‌طرفی فعالیت‌های صحی احترام گذاشته و کودکان را از دریافت واکسین پولیو محروم نکنند.

گفتنی است که ویروس پولیو یا فلج اطفال، قابل درمان نیست و سبب فلج شدن دایمی اطفال می‌شود. این ویروس، در بسیاری از کشورها نابود شده و تنها در افغانستان و پاکستان، هنوز هم شایع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا