• انتشار: ۲۷ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۳۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 63492
پرینت

وزارت صحت: سیستم بهداشتی افغانستان نزدیک به فروپاشی است

وزارت صحت عامه با اشاره به کمبود مواد دارویی و غذایی و عدم پرداخت معاش کارمندان صحی برای چندین ماه می گوید که سیستم صحی افغانستان نزدیک به فروپاشی است.

داکتر وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه در دولت اشرف غنی بود که اما پس از سقوط دولت، او از کابل خارج نشد و در سمتش باقی ماند.

آقای مجروح به تازگی در گفتگو با سی بی سی کانادا گفته است که سیستم صحی افغانستان بدلیل کمبود مواد دارویی و غذا برای بیماران و همچنین عدم پرداخت معاش کارکنان بخش صحی طی چند ماه گذشته با فروپاشی کامل مواجه است.

وی گفت بیمارستان ها دارو و لوازم مورد نیازشان را به شمول کیت های تست بیماری کووید ۱۹ تمام کرده اند، غذا و سوخت ندارند و در برخی موارد شماری از کارکنان بخشی صحی چندین ماه است که معاش شان را دریافت نکرده اند.

به گفته ی آقای مجروح، جامعه جهانی به دنبال تحمیل فشار روی رژیم طالبان است اما در واقع عواقب آن به دوش مردم افغانستان است که به غذا، دارو، واکسن و خدمات صحی نیاز دارند.

سرپرست وزارت صحت عامه کشور افزود روزانه در حدود ۱۵۰ مورد عملیات سیزارین در شفاخانه ها صورت می گیرد که توقف کمک های جامعه جهانی بدین معنا خواهد بود که ۱۵۰ مادر روزانه از خدمات مناسب برای عملیات سزارین محروم می مانند و شمار زیادی از آن مادران و اطفال شان با خطر مرگ روبرو خواهند شد.

آقای مجروح علاوه کرد در بخش عملیات های عمومی روزانه در حدود ۵۰۰ عملیات در مراکز صحی کشور که با حمایت بانک جهانی بودند صورت می گیرد. معمولا ۵۰ فیصد این عملیات ها در حالت اضطرار هستند که با ادامه این وضعیت شمار زیادی از آن بیماران با خطر مرگ روبرو خواهند شد.

وحید مجروع اضافه کرد در بخش کودکان نیز با ادامه وضعیت موجود روزانه در حدود ۵ هزار کودک از دریافت خدمات تغذیه و ایمنی محروم خواهند شد. معاش کارمندان بخش صحی نیز چندین ماه است که پرداخت نشده و مراکز صحی حتی قادر به تامین مواد غذایی برای خودشان نیستند چه برسد که به بیماران شان غذا تامین کنند.

داکتر وحید مجروح با توصیف شرایط صحی کشور آن را «چالش و ناکامی مدیریتی» و «آسیب روانی» عنوان کرد و گفت نظام بهداشتی افغانستان با فروپاشی کامل روبرو است.

طالبان دولت خود را در تاریخ ۱۶ سنبله اعلام و اعضای کابینه آن را معرفی کرد که در لیست اعضای کابینه هیچ عضو غیر طالبان دیده نمی شد. تنها وزارتی که در لیست کابینه از آن نامی برده نشده بود، وزارت صحت عامه بود که داکتر وحید مجروح سرپرستی این وزارت را از زمان دولت اشرف غنی بر عهده دارد، و پس از سقوط دولت غنی، او از کابل خارج نشد و در سمتش باقی ماند.  

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.