اجتماعی

وزارت صحت: بیماری سرطان سالانه جان حدود ۲۰ هزار نفر را در افغانستان می گیرد

وزارت صحت عامه طالبان همزمان با تجلیل از روز جهانی مبارزه با سرطان می گوید که بیماری سرطان در افغانستان سالانه جان ۱۶ تا ۲۰ هزار نفر را در افغانستان می گیرد.

وزارت صحت عامه امارت اسلامی روز گذشته (یکشنبه ۱۷ دلو) مراسمی برای تجلیل از روز جهانی مبارزه با سرطان با شعار «خلا مراقبت از مریض سرطان را پر کنید» با اشتراک مقام های سازمان جهانی بهداشت برگزار کرد.

در این مراسم، محمد حسن غیاثی معین پالسی و پلان این وزارت گفت که سالانه در حدود ۴۰ میلیون نفر در جهان به بیماری سرطان مبتلا می گردند که از این میان ۱۰ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند.

وی افزود که از این رقم سهم افغانستان حدود ۴۰ هزار مبتلا در سال به سرطان است که بین ۱۶ تا ۲۰ هزار نفر آنها جان خود را از دست می دهند.

معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه طالبان علاوه کرد که این وزارت چند مرکز درمان بیماری سرطان در ولایات کابل، هرات و بلخ فعال کرده و آموزش کارکنان صحی و آگاهی دهی در مورد بیماری سرطان را از جمله دستاوردهای خود در راستای مبارزه با سرطان می داند.

وی همچنین گفت شایع ترین نوع سرطان در افغانستان سرطان جوف دهن و لب، سرطان ثدیه، معده،  شش، مری و عنق رحم می‌باشد و همچنین استفاده از غذاهای سرخ شده، عدم فعالیت فزیکی، استفاده از تنباکو، مراعات نکردن حفظ الصحه محیطی و تغذیه ناسالم از جمله مواردی است که نقش بارزی در به بار آوردن بیماری سرطان در نزد افراد جامعه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا