• انتشار: ۲۴ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۶:۲۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 55286
پرینت

وزارت صحت: به تنهایی توان درمان معتادان را نداریم

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید درمان معتادان نیازمند همکاری خانواده‌ها و جامعه است و باید در این قسمت همکاری این بخش نیز باشد.

وحیدالله مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه کشور روز یکشنبه ۲۴ حوت در یک نشست خبری در کابل گفت معتادان در مراکز ترک اعتیاد به درستی درمان نمی‌شوند باید این افراد در آغوش خانواده و جامعه درمان شوند.

آقای مجروح اضافه کرد ما شاهد هستیم که یک معتاد، ۶ بار تداوی شده است، اما دوباره به مواد مخدر روی آورده است.

او افزود: «معتاد پس از تداوی از مراکز درمانی، نیاز به حمایت خانواده‌اش دارد.»

در این نشست شماری دیگر از مسئولان دولتی گفتند دسترسی آسان به مواد مخدر، باعث شده است شهروندان به اسانی دسترسی داشته باشند و معتاد شوند.

محمد یعقوب حیدری، والی کابل گفت وزارت داخله باید در امر مبارزه علیه مواد مخدر جدی عمل کند؛ زیرا تنها در کابل بیش از ۵۰۰ جریب زمین کوکنار کشت شده است.

آقای حیدری بیان کرد، بی تفاوتی مسوولان وزارت داخله باعث شده تا کشت کوکنار در سراسر کشور افزایش یابد. همچنان چالش‌های امنیتی از عوامل عمده این معضل محسوب می‌شود.

والی کابل افزود: تابلیت های k در تمام ناحیه‌های شهر کابل به صورت آشکار فروخته می‌شود اما وزارت‌های صحت‌عامه و داخله به دلیل بی‌کفایتی و فساد در اداره‌های شان نمی‌توانند که جلو فروش آن را بگیرند.

در همین حال، فاضل وسیط، نماینده معنیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت داخله گفت: ۳٫۵ میلیون معتاد در کشور وجود دارد. اما این وزارت در سال گذشته توانسته است حدود « سه هزارو ۷۰۹ » عملیات را علیه مواد مخدر انجام دهد.

او گفت: پولیس مبارزه علیه مواد مخدر در این مدت چهار هزارو ۳۷۷ مظنون را نیز بازداشت کرده اند. همچنان، ۲۲ لابراتوار پروسس مواد مخدر، ۱۷ کارخانه تولید مشروبات الکولی، ۲۱ ذخیره‌گاه مواد مخدر را تخریب و از بین برده اند.

آقای وسیط افزود: به مقدار مجموعی ۵۶۵ متریک تن مواد مخدر مختلف النوع شامل ۲٫۲ تن هیروین، ۷ تن تریاک، ۲۵۹ تن چرس، ۲۱۰ تن بنگ‌دانه، ۲۶۲ هزار و ۲۷ تابلیب k، بیش از پنج هزار تابلیبت تیری‌مادول نیز کشف و ضبط گردیده است.

به گفته وی؛ در جریان این عملیات به مقدار ۴٫۵ میلیون دالر امریکایی پول نقد، ۲۰ کیلو گرام طلا، ۷۴۸ عراده وسایط مختلف النوع همراه با ۲۸۳ میل اسلحه نیز به دست پولیس مبارزه علیه مواد مخدر افتاده است.

او در اخیر تاکید کرد که به مبلغ ۶۱ میلیون ۴۸۲ هزار دالر امریکایی بر پیگر مافیای قاچاقبران مواد مخدر نیز وارد شده است.

این درحالی است که سازمان‌های جهانی همواره اعلام کرده اند که افغانستان یکی از کشور های بزرگ تولید کننده مواد مخدر در جهان است که گروه های تروریستی از عواید آن در جنگ های داخلی  استفاده می‌کنند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] وزارت صحت: به تنهایی توان درمان معتادان را نداریم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.