- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

وزارت صحت: آمار مبتلایان به سرطان در حال افزایش است

وزارت صحت عامه، هر ساله، چهارم فبروری به مناسبت روز جهانی مبارزه با سرطان نشستی آگاهی دهی برگزار می کند و خواستار مبارزه با این بیماری می شود.

این وزارت امروز یکشنبه نیز، نشستی را با اشتراک سازمان های بین المللی و نهادهای داخلی در کابل برگزار کرد.

وزارت صحت عامه می گوید که هدف تجلیل این روز این‌است که آگاهی بیشتر در رابطه به این بیماری های خطرناک به خصوص سرطان به مردم داده شود.

سید حبیب اروال رئیس بخش خدمات وزارت صحت عامه گفت که روند مبتلا به سرطان در کشور رو به افزایش است و درمان این بیماری خطرناک نیز اندک.

گفتنی است که بر اساس گزارش های وزارت صحت، هر ساله بیش از ۲۰ هزار تن در کشور مبتلا به بیماری سرطان می شوند که ۱۵ هزار تن آنان جان می دهند.

داکتران باید راههای پیشگیری اولیه و ثانویه را به مردم آموزش دهند و همین طور همگان را با علائم سرطان آشنا کنند زیرا با وجود اینکه عامل بسیاری از سرطان ها ناشناخته است، می‌توان در خصوص آن دسته از عوامل شناسایی شده اقدامات پیشگیرانه را اجرا کرد.

به گفته داکتران، رژیم غذایی غیر مناسب، اعتیاد به مواد مخدر، فقر، ورزش نکردن، هوای آلوده و نگرانی از عواملی مبتلا شدن به بیماری سرطان است.

به گفته آقای اروال، علایم خون در ادرار، بروز کم‌ خونی، خونریزی مقعدی و سرفه‌های خونی از جمله علایم بیماری سرطان است. وی می‌گوید، هر گاه فرد چنین علایم را در وجودش مشاهده کرد باید هر چه زودتر به داکتران جهت آزمایش مراجعه کنند.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در تمام جهان تقریباً ۱۰۰ نوع سرطان شناخته شده اما افراد بیشتر به سرطان شش و سینه مبتلا می‌شوند.

به گفته داکتران، مرد‌ها در مقایسه با زنان بیشتر به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند. اما بر اساس گفته های سازمان صحی جهان هر ساله حدود ۷ هزار زن در کشور به سرطان سینه مبتلا می شوند.

راه مدنیت #