• انتشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۷:۰۶
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 1535
پرینت

وزارت دفاع اظهارات اخیر فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان را رد می کند

وزارت دفاع ملی کشور امروز پنجشنبه اظهارات اخیر جان کمپبل، فرمانده ماموریت حمایت قاطع و نیروهای آمریکایی در افغانستان، مبنی بر ترک ماهانه ۴۰۰۰ سرباز امنیتی کشور از پست هایشان را رد می کند.

وزارت دفاع کشور می گوید که روند سربازگیری در افغانستان به صورت داوطلبانه می باشد و سربازان بعد از اتمام تاریخ قرادادشان، مختار هستند که به وظیفه خود ادامه دهند و یا نظام را ترک کنند.

این وزارت همچنین می گوید که داوطلبین زیادی در خصوص پیوستن به اردوی ملی کشور وجود دارد و هیچ مشکلی در روند سربازگیری ندارند.

دولت وزیری، معاون سخنگوی وزارت دفاع در این خصوص گفت: این حقیقت ندارد که ماهانه ۴۰۰۰ سرباز از وظیفه خود فرار می کند. تمامی سربازان بصورت قراردادی مشغول انجام وظیفه هستند و هرگاه تاریخ قراردادشان تمام شود در صورت تمایل تمدید می کنند و یا نظام را ترک می کنند.

همچنین وزارت امور داخله نیز اظهارات آقای کمپبل مبنی بر ضعف مدیریتی که منتج به فرار سربازان از وظیفه می شود را رد می کند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله در این باره گفت: “من سخنان آقای کمپبل را نمی پذیرم، زیرا ما به اندازه کافی جذب نیرو داریم و تعداد سربازانی که ترک وظیفه می کنند آنقدر چشمگیر نیست. ”

چندی پیش جنرال جان کمپبل، فرمانده ماموریت حمایت قاطع و نیروهای آمریکایی در افغانستان در سخنانی در واشنگتن در خصوص آینده افغانستان گفته بود که ماهانه حدود ۴۰۰۰ سرباز افغانی به دلیل ضعف مدیریتی سران دولت از وظیفه خود فرار می کنند.

همچنین آقای کمپبل گفته بود بدلیل جنگ جاری در افغانستان، سربازان قادر نیستند تا رخصتی و یا تعطیلاتی داشته باشند.

اما دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع این سخنان آقای کمپبل را رد می کند و می گوید سربازان زمان کافی برای داشتن رخصتی دارند.

وی گفت: “روندی بسیار ساده وجود دارد. سربازان یا در میدان جنگ هستند و یا در خانه هایشان در استراحت و یا در پایگاه های خود مشغول آموزش دیدن می باشند. ”

گفتنی است که انتقادهایی البته از مقامات امنیتی کشور مبنی بر عدم ایجاد انگیزه در سربازان نیز وجود دارد.

عبدالغدیر یک نماینده مجلس در این باره می گوید: “نگرانی ها در خصوص ضعف مدیریتی در میان مقامات امنیتی وجود دارد و به نظرم اگر مقامات به ایجاد انگیزه میان سربازان بپردازند این خود یک دستاوردی بزرگ خواهد بود.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.