• انتشار: 23 می 2020
  • ساعت: 15:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44545
پرینت

وزارت داخله: ۵۲۳ غیرنظامی با پایان هفته کاهش خشونت توسط طالبان کشته شده اند

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله که امروز (شنبه، ۳ جوزا) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت از این تعداد غیرنظامی، ۵۲۳ نفر کشته و یک‌هزار و ۱۴۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت امور داخله‌ی کشور می‌گوید پس از پایان «هفته‌ی کاهش خشونت»، یک‌هزار و ۶۶۷ غیرنظامی در حملات گروه طالبان کشته و یا زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله که امروز (شنبه، ۳ جوزا) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت از این تعداد غیرنظامی، ۵۲۳ نفر کشته و یک‌هزار و ۱۴۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آقای آرین افزود این افراد در حملات انتحاری و انفجاری ناشی از جاسازی ماین‌های کنارجاده‌ای و مقناطیسی پس از پایان هفته‌ی کاهش خشونت کشته و یا زخمی شده‌اند. در جمع آنان، زنان، کودکان و بزرگسالان نیز شاملند.

طرح یک هفته‌ای کاهش خشونت سه ماه پیش(سوم حوت) میان طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان به‌عنوان پیش‌شرطی برای امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان آغاز شد و در تاریخ ۹ حوت نیز پایان یافت.

وزارت داخله در حالی از کشته و زخمی‌شدن یک‌هزار و ۶۶۷ غیرنظامی در نتیجه حملات طالبان در ظرف سه ماه گذشته خبر می‌دهد که دفتر شورای امنیت ملی نیز امروز اعلام کرد که در جریان ماه رمضان، ۱۴۶ غیرنظامی توسط طالبان کشته و ۴۳۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

حمله‌ی طالبان بر ۱۱۰ تأسیسات عامه

سخن‌گوی وزارت داخله همچنان در نشست خبری امروز خود گفت جنگ‌جویان طالبان در جریان شش ماه گذشته بر ۱۱۰ تأسیسات عامه در ۱۴ ولایت کشور حمله‌ی «تخریب‌کارانه» انجام داده‌اند.

او توضیح داد پروژه‌های تخریب‌شده در نتیجه‌ی این حملات، شامل ۴۱ باب مکتب، شش باب شفاخانه، ۴۰ پایه پل و پل‌چک، ۱۵ پایه‌ی برق، پنج پایه‌ی آنتن شبکه‌های مخابراتی و چندین باب مسجد می‌شود.

براساس آماری که وزارت داخله اعلام کرد، بیشترین آسیب بر تأسیسات عامه در حملات طالبان در ولایت قندوز وارد شده است. طارق آرین گفت که در نتیجه‌ی حملات طالبان تنها در ولایت قندوز، تعمیر ۳۰ باب مکتب و ۲۵ پایه پل تخریب شده است.

آقای آرین افزود این گروه علاوه بر تخریب این موارد، سرک‌ها را نیز تخریب کرده‌اند.

او حملات گروه طالبان بر غیرنظامیان و تأسیسات عامه را «جنایت» و مایه‌ی «تأسف» خوانده، گفت: «طالبان قطعا با این چنین اعمال خود پاسخ سنگینی، از طرف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان می‌گیرند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.