• انتشار: 11 فوریه 2020
  • ساعت: 15:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41572
پرینت

وزارت داخله: حمله امروز در کابل کار طالبان است

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله گفت در این انفجار شش نفر به‌شمول دو غیرنظامی و چهار نظامی کشته و ۱۳ نفر دیگر به‌شمول هشت غیرنظامی و پنج نظامی زخمی شده‌اند.

وزارت داخله‌ اعلام کرده است انفجار انتحاری صبح امروز سه‌شنبه در ساحه‌ی چهارراهی قنبر در مربوطات حوزه‌ی پنجم امنیتی شهر کابل از سوی طالبان انجام شده است.

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله گفت در این انفجار شش نفر به‌شمول دو غیرنظامی و چهار نظامی کشته و ۱۳ نفر دیگر به‌شمول هشت غیرنظامی و پنج نظامی زخمی شده‌اند.

آقای رحیمی همچنان گفت نیروهای امنیتی یک عراده موتر بمب‌گذاری‌شده را نیز از محل رویداد کشف و خنثی کرده‌اند.

حوالی ساعت ۷:۰۰ صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۲ دلو) انفجاری در چهارراهی قنبر در حوزه‌ی پنجم امنیتی شهر کابل رخ داد. پس از آن وزارت داخله اعلام کرد که یک فرد انتحاری مواد همراهش را در نزدیکی چهارراهی قمبر منفجر کرده است.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته، اما نصرت رحمی گفته است: «براساس معلومات ابتدایی این حمله توسط طالبان تروریست انجام شده است.» طالبان تا هنوز به این ادعا پاسخ نداده‌اند.

واکنش‌ها

رییس‌جمهور اشرف غنی این حمله را محکوم کرده و گفته است که مردم افغانستان خواهان پایان خشونت، قطع جنگ، آتش‌بس و صلح پایدار و باعزت هستند.

ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای به نقل از آقای غنی گفته است که صلح اولویت دولت جمهوری اسلامی افغانستان است و تعهد و برنامه‌ی واضح برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت نیز وجود دارد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور نیز این حمله را جنایت ضدبشری و نقض کامل ارزش‌های انسانی، اسلامی و اخلاقی دانسته است. آقای عبدالله گفته است: «تروریستان با چنین حملاتی، پرونده‌ی جنایت و وحشت‌شان را قطورتر و شرم‌ساری و قساوت‌شان را بیشتر می‌سازند. این حملات عزم مردم افغانستان را برای شکست تروریزم جزم‌تر می‌سازد.»

رولاند کوبیا، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در یک پیام تویتری خواستار توقف کشتار غیرنظامیان در افغانستان شده است. آقای کوبیا همچنان از عاملان رویداد امروز در کابل خواسته است که در صورتی که می‌خواهند صدای‌شان شنیده شود، باید به‌جای قصابی، سیاست را پیشه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.