• انتشار: 5 اکتبر 2019
  • ساعت: 14:41
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38370
پرینت

وزارت خارجه: گفت و گوی حکومت افغانستان با طالبان به زودی آغاز می شود

صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه از احتمال شروع مذاکره حکومت افغانستان با طالبان در مورد صلح در آینده نزدیک خبر می دهد.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه گفت:”احتمالأ به‌زودی شاهد از سرگیری گفتگوها میان طالب‌ها و طرف‌های دیگر و جمهوری اسلامی افغانستان خواهیم بود.”

این در حالی است که یک هیئت از گروه طالبان و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از چند روز بدین سو در اسلام‌آباد به سر می‌برند.

هیئت طالبان دیدارهایی با مقام‌هایی نظامی و ملکی پاکستان داشته و بر اساس گزارشات این هیئت با زلمی خلیل‌زاد نیز دیدار کرده است.

به گزارش رویترز به نقل از دو منبع پاکستانی، آقای خلیلزاد روز پنجشنبه (۱۱ میزان) با هیئت طالبان دیدار کرده است. جزئیات این دیدار که بیشتر از یک ساعت طول کشید به بیرون درز نکرده است.

تا حالا مقامات امریکایی این خبر را رسما تایید نکرده اند. اما اگر این دیدار صورت گرفته باشد، این نخستین باری است که پس از توقف مذاکرات امریکا و طالبان، آقای خلیلزاد با نمایندگان این گروه دیدار می‌کند.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید این بار پاکستان برای آغاز گفتگوهای صلح می‌کوشد از همین‌رو وزارت خارجۀ افغانستان از میزبانی این کشور از طالبان استقبال می‌کند.

آقای احمدی به طلوغ نیوز گفت:”صلح از اولویت‌هاست، صلح نیاز مردم افغانستان است و ما باید یک روزی به صلج برسیم. طبیعتأ از تلاش هر کشوری استقبال می‌کنیم. امیدوار هستیم پاکستانی‌ها به خاطر کشاندن طالبان به میز مذاکره این بار با دولت افغانستان رو راست و عملی کار بکند.”

سخنگوی وزارت امور خارجه در حالی از تلاش‌های پاکستان در روند صلح افغانستان استقبال می‌کند که سخنگوی ارگ ریاست جمهوری کشور روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرد و آن را خلاف تمام اصول روابط میان کشورها خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.