• انتشار: 23 فوریه 2017
  • ساعت: 18:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 19178
پرینت

وزارت خارجه امادگی‎اش برای بررسی فهرست تروریستان دو کشور، با نظارت کشور سومی اعلام کرد

وزارت خارجه کشور اعلام کرد که آماده است، روند بررسی فهرست تروریستان دو کشور پاکستان و افغانستان تحت نظارت کشور سومی صورت بگیرد.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز پنج شنبه (۵ حوت) در نشستی خبری در کابل گفت که افغانستان آماده است روی فهرست تروریستان کار کند و کشوری سومی نیز از این روند نظارت کند.

پاکستان به دنبال حمله به ایالت سند که منجر به کشته شدن بیش از ۷۰ تن شده بود، افغانستان را متهم به پناه دادن تروریستان کرد و فهرستی از تروریستان را به حکومت وحدت ملی فرستاد.

وزارت خارجه کشور نیز در اقدام مشابه، فهرست ۳۲ مرکز تروریستی که در خاک پاکستان فعالیت می کنند را به حکومت پاکستان داد. در این فهرست ۸۵ تن از سران و رهبران شبکه تروریستی حقانی و طالبان نیز وجود داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست امروزش گفت که فهرست جانب پاکستان را دریافتیم و در حال بررسی ادعا هستیم. او گفت: امیدواریم که جانب پاکستان نیز فهرستی که با اسناد و شواهد فرستاده شده، مورد بررسی قرار دهد.

آقای مستغنی همچنین گفت که جانب پاکستان به فهرست وزارت خارجه جواب مثبت داده ولی ما خواهان اقدام عملی؛ دستگیری و تحویل دهی تروریستان به کشور هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشور در پیوند به ادعا کشور پاکستان نیز گفت که دولت افغانستان همواره تروریسم را یک معظل برای کشور و جهان دانسته و قوای مسلح کشور نیز اجازه نمی دهد که تروریستان در داخل کشور پناهگاه داشته باشند.

این اولین باری نیست که مقام های دولتی کشور پاکستان را متهم به پشتیبانی از تروریسم می کند. پیش از این نیز دهها بار مقام های بلندپایه دولتی مدعی حمایت پاکستان از تروریستان شده بودند. پاکستان نیز همواره این ادعاها را رد کرده بود.

دفاع از کشور در صورت نقص اصول بین الملل

سخنگوی وزارت خارجه در پیوند به موشک پراکنی های اخیر نظامیان پاکستانی گفت که اگر این روند ادامه پیدا کند، اماده دفاع از خاک کشور خود هستیم.

آقای مستغنی گفت که پاکستان اگر اصول بین الملل را نقض کند، نیروی امنیتی و دفاعی کشور ما آماده است که پاسخ محکمی به پاکستانی ها بدهد.

او خاطر نشان کرد که پیش از این نیز تخطی هایی توسط نظامیان پاکستانی صورت گرفته بود، ولی با گفتگوهای دیپلماتیک موضوع حل شد.

نظامیان پاکستانی بعد از اینکه مدعی شدند حمله بر ایالت سند از افغانستان سازمان دهی شده، طی هفته جاری، بیش از ۴۰۰ موشک به نقاط هم مرز در ولایت کنر و ننگرهار شلیک کرده بودند.

شلیک این موشک ها، ده ها خانواده را آواره کرد و بر اساس گزارش ها یک کودک و یک زن کشته و نزدیک به ده تن دیگر زخمی شده اند.

مقام های دولتی در ولایت ننگرهار روز گذشته گفته بودند که بعد از سه روز موشک باری نظامیان پاکستان، اکنون قطع شده است. صبح امروز گزارش ها نیز حاکی از آن بود که مرز تورخم نیز بر روی عبور و مرور باز شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.