• انتشار: ۲۷ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۳۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 59516
پرینت

وزارت خارجه: از سخنان اردوغان در مورد تامین امنیت میدان هوایی کابل تفسیر غلط صورت گرفته است

وزارت امور خارجه کشور می‌گوید از صحبت‌های رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، مبنی بر تأمین امنیت میدان هوایی کابل، تفسیر و برداشت نادرست شده است.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت، روز پنج‌شنبه، بیست‌وهفتم جوزا، در یک پیام ویدیوی گفت حرف‌های اردوغان در مورد حضور نیروهای کشوری دیگر در مورد تأمین امنیت میدان هوایی، اساساً «غلط» تفسیر شده است.

به گفته او، از دیدارهایی که وزیر امور خارجه و سفیر افغانستان با مقام‌های ترکیه داشته‌اند، تحلیل و برداشت افغانستان این است که هدف از صحبت‌های اردوغان، حمایت قوای امنیتی و رسیدن به صلح و ثبات دایمی در افغانستان بوده است.

آقای هیواد روابط افغانستان و ترکیه را عمیق توصیف کرد و گفت این کشور همواره بر حل مشکلات افغانستان از راه‌های مسالمت‌آمیز تأکید کرده است. به گفته هیواد، هدف از این صحبت‌ها، جلب حمایت‌ کشورهای منطقه به ویژه پاکستان از روند صلح افغانستان و تأمین امنیت در این کشور بوده است.

 رجب طیب اردوغان به تازه‌گی گفته است که ترکیه تنها کشور مناسب برای مدیریت وضع موجود در افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی است. او در یک نشست خبری پس از نشست سران ناتو گفته است که برای حضور در افغانستان به کمک لوژستیکی، مالی و تجهیزاتی امریکا نیاز دارد و در مورد نقش و همکاری پاکستان و مجارستان نیز با جو بایدن، رییس جمهور امریکا، گفت‌وگو کرده است.

هم‌چنان پیش‌ از این گزارش‌های متعدد به نشر رسیده است که مسوولیت امنیت میدان هوایی کابل به ترکیه واگذار می‌شود.

سران ناتو با تأمین بودجه مالی برای حفاظت از میدان هوایی کابل توافق کرده‌اند. قرار است نیروهای بین‌المللی تا یازدهم سپتامبر از افغانستان خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.