• انتشار: 18 آوریل 2018
  • ساعت: 18:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27596
پرینت

وزارت انرژی و آب: مشکل کمبود آب ولایت نیمروز حل شد

وزارت انرژی و آب اعلام کرده که براساس طرح این وزارت و به منظور رفع مشکل کم آبی در ولایت نیمروز، بخشی از آب بند کجکی در ولایت هلمند به ولایت نیمروز جریان یابد.

وزارت انرژی و آب با ارسال خبرنامه ای نوشته است که در پی افزایش مشکلاتی آبی ولایت نیمروز، روز دوشنبه هفته جاری، هیاتی به رهبری علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور به ولایت ‌های نیمروز و هلمند سفر کرد.

در نشستی که به همین منظور با حضور با مقامات محلی، نمایندگان مردم در مجلس و شورا‌های ولایتی، علما، جامعه مدنی و بزرگان هر دو ولایت برگزار شد، آقای عثمانی بر رفع هرچه زودتر مشکل کمبود آب در ولایت نیمروز و جلوگیری از افزایش خسارات زراعتی به مردم آن ولایت تاکید کرد.

آقای عثمانی همچنین در سخنان خود از تلاش ‌های آن وزارت به منظور رفع مشکل کمبود آب در ولایت نیمروز اطمینان داد و گفت: «وزارت انرژی و آب همواره جهت مدیریت منابع آبی و رفع چالش‌های بوجود آمده تلاش داشته و با انجام برنامه‌ های روشن در توزیع عادلانه آب مصمم است.»

بر اساس پیشنهاد وزیر انرژی و آب، کمیسیون نظارت برتوزیع آب از بند کجکی الی نیمروز تشکیل شد.

در ترکیب این کمیسیون علاوه بر نمایندگان حکومت محلی، نمایندگان شوراهای ولایتی، علما، و استفاده کنندگان آب نیز شامل می باشند.

این کمیسیون وظیفه دارد تا از بروز هر نوع تخطی در توزیع آب جلوگیری نموده و بر روند توزیع عادلانه آب بند کجکی نظارت داشته باشد که در این زمینه تفاهمنامه ‎ی میان طرف‌ها به امضا رسید.

بر اساس این تفاهمنامه و به منظور رفع مشکل کمبود آب، چهل فیصد آب رها شده از این بند به ولایت نیمروز جریان یابد.

بر اساس گفته‌ های انجنیری سلطان محمود محمودی رییس عمومی تنظیم امور آب افغانستان، از این بند در هر ثانیه ۱۰۰ متر مکعب آب رها می‌ گردد که بر اساس این تفاهنامه ۴۰ متر مکعب آن، به ولایت نیمروز جریان میابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.