• انتشار: 9 جولای 2020
  • ساعت: 10:02
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 45610
پرینت

وزارت اقتصاد: فقر در سال جاری ۷ درصد در افغانستان افزایش یافته است

براساس اعلام وزرات اقتصاد ویروس کرونا سبب شده اقتصاد کشور در سال جاری سه درصد کاهش اما فقر ۷ درصد افزایش داشته است.

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد می‌گوید که بادرنظرداشت گسترش ویروس کرونا، رشد اقتصادی کشور در سال جاری سه درصد کاهش و میزان فقر هفت درصد افزایش خواهد یافت.

آقای مستور شب گذشته در نشست «حمایت از احیای مجدد سکتور خصوصی در آسیای مرکزی پس از کوید۱۹ با تمرکز افغانستان» به‌صورت آن لاین برگزار شده بود گفت: «با درنظرداشت گسترش کوید۱۹، رشد اقتصادی ما در سال روان یک افت سه درصدی  را نسبت به سال پار خواهد داشت و همچنان میزان فقر از ۵۴.۵ درصد به ۶۱.۵ درصد بلند خواهد رفت.»

با این حال وزیر اقتصاد گفت این وزارت در همکاری با سایرا ادارات ذیربط یک بسته را که متمرکز به حمایت از پیشه‌وران، تشبثات کوچک و متوسط در بخش‌های مالیات، فیس شاروالی‌ها، قرضه‌‌های سهل، برق و کرایه‌ی جادیدادها می‌باشد، تهیه کرده و برای تصویب به شورای عالی اقتصادی و کابینه‌ی حکومت فرستاده است.

او تأکید کرد دولت افغانستان در کنار حمایت مالی از سکتور صحت و مصئونیت اجتماعی به سکتور خصوصی که در دوره‌ی گسترش ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، نیز توجه خواهد کرد.

وزارت اقتصاد در حالی از کاهش سه درصدی رشد اقتصادی به‌خاطر شیوع ویروس کرونا خبر می‌دهد که در سال گذشته مالی (۱۳۹۸) رشد اقتصادی کشور به سه درصد رسیده بود. یک سال قبل از آن رشد اقتصادی ۲.۷ درصد بود.

قبلا وزارت مالیه گفته بود که رشد اقتصادی کشور در سال مالی ۱۳۹۹، با افزایش ۰٫۵ درصدی به ۳٫۴ درصد خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.