• انتشار: 23 سپتامبر 2020
  • ساعت: 12:46
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 48883
پرینت

وزارت اطلاعات و فرهنگ: رسانه ها از حق خود در پوشش مذاکرات صلح دوحه محروم شده اند

عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز چهارشنبه ۲۳ دوم اسد به خبرنگاران گفت خواست رسانه‌ها مبنی بر حضور در مذاکرات برحق است.

در حالی که گفتگوها میان هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر روی اصول رفتاری گفتگوهای صلح جریان دارد، وزارت اطلاعات و فرهنگ و فعالان رسانه‌یی از واضح نبودن جایگاه رسانه‌ها در این مذاکرات انتقاد می‌کنند.

عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز چهارشنبه ۲۳ دوم اسد به خبرنگاران گفت خواست رسانه‌ها مبنی بر حضور در مذاکرات برحق است.

او افزود باید نمایندگان جامعه رسانه‌ای افغانستان در مذاکرات دوحه باید حضور فعال داشته باشند.

وی تاکید کرد:« ما آرزو می‌کنیم هم رهبری ارشد دولت افغانستان و هم نمایندگان گفتگوکنندۀ طالبان در دوحه جایگاه رسانه‌های آزاد افغانستان را مشخص بکنند، تا آنچه در پستوخانه‌ها می‌گذرد، سانسور نشود و به مردم افغانستان از طریق جامعه خبرنگاری رسانده شود.»

آقای شرق افزود بر اساس قانون دسترسی به اطلاعات و قانون رسانه‌های همگانی سانسور و سانسورگرایی یک عمل ضد قانون است و حکومت افغانستان به پاسداری از آزادی بیان متعهد است.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد که رسانه‌ها باید حق پوشش آنچه در دوحه می‌گذرد، داشته باشند.

نجیبه ایوبی، رییس گروه رسانه‌ای کلید در این نشست گفت که برای برگرداندن دوباره خبرنگاران به نشست دوحه دادخواهی‌ها آغاز شده و در این زمینه با “مسوولین درجه یک و درجه دوی افغانستان” دیدارهایی انجام شده است.

او افزود مقامات حکومت افغانستان به برگرداندان خبرنگاران به قطر تعهد کرده اند.

به گفتۀ وی، تیم‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان مسوولیت دارند که آنچه در میز مذاکرات به وقوع می‌پیوندد، از طریق خبرنگاران به گوش مردم برسانند.

خانم ایوبی گفت: «ما توقع این را نداریم که ما با یک کمره لایف در میز مذاکرات حضور داشته باشیم؛ ولی حد اقل در آخر روز معلومات و اطلاعات درست و حسابی و منظم باید به رسانه‌ها داده شود.»

این در حالی است که از جملۀ سی رسانۀ افغانستان که برای پوشش نشست قطر رفته بودند، شماری اندک در دوحه باقی ماندند و بقیه پس از نشست افتتاحیه برگشت داده شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.