اجتماعی

وزارت اطلاعات و فرهنگ در تلاش است که رسانه های اجتماعی را قانونمند بسازد

در این نشست روی کارکردها، نکات مثبت و منفی و مسئولیت های دولت در برابر رسانه های اجتماعی سخن زده شد.

سیده مژگان مصطفوی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ در تلاش است تا کارکرد رسانه های اجتماعی را جزء قانون رسانه های همگانی بسازد.

خانم مصطفوی افزود که رسانه های اجتماعی رشد چشمگیر داشته است و یکی از راه های سریع برای اطلاع رسانی می باشد.

وی اما گفت، وقتی با یک پدیده اجتماعی روبرو می شویم به طور طبیعی مشکلاتی را نیز به همراه دارد که باید این پدیده ها قانونمند شود تا از بروز مشکل جلوگیری شود. با تعدیل قانون کنونی رسانه های همگانی این مشکل ها حل خواهد شد.

به گفته او، وزارت اطلاعات و فرهنگ در نظر دارد که یک بخش جدید را در قانون رسانه های همگانی بیاورد که رسانه های اجتماعی را جزء ای از این قانون بسازد.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ از رسانه ها خواست که در قسمت قانونمند سازی رسانه های اجتماعی، وزارت اطلاعات و فرهنگ را کمک کنند.

وی اشاره کرد که قانونمند سازی رسانه های اجتماعی به معنای محدود کردن آزادی بیان نیست.

خانم مصطفوی خاطر نشان کرد که وقتی در این راستا قانونی وجود داشته باشد، تاثیرات رسانه های اجتماعی بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی دفتر نی گفت که تعداد استفاده کنندگان رسانه های اجتماعی رو به افزایش است و رسانه های اجتماعی نقش مهمی را در اطلاع رسانی اجرا می کنند.

بر اساس آمارها در کشور حدود یک میلیون کاربر فیس بوک و ۲۰۰ هزار کاربر تویتر و حدود ۱۰۰ هزار نفر از سایر شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

استفاده از رسانه های اجتماعی نیاز به فرهنگ دارد

شماری از کابران شبکه های اجتماعی می گویند که رسانه های اجتماعی در بخش اطلاع رسانی برای مردم سهولت هایی را ایجاد کرده اما استفاده از آن نیاز به یک فرهنگ دارد.

کمال ناصر همیار، خبرنگار، می گوید که هر پدیده جدیدی که وارد جامعه می شود باید قبل از آن فرهنگ استفاده آن نیز در بین افراد وجود داشته باشد.

آقای همیار گفت که در کشور ما متاسفانه فرهنگ استفاده از رسانه های اجتماعی ضعیف است.

به باور وی، رسانه های اجتماعی در عرصه اطلاع رسانی نقش مهمی دارد ولی از سوی دیگر باعث ایجاد شکاف های اجتماعی در جامعه شده است که دلیل اصلی ان نبود فرهنگ استفاده از رسانه های اجتماعی است.

وحیده فیضی، خبرنگار، اما می گوید که رسانه های اجتماعی در افغانستان تاثیر مثبتی داشته است.

بانو فیضی به حادثه های اخیر مانند قتل فرخنده، ۳۱ مسافر ربوده شده و اعدامی های رویداد پغمان اشاره کرد و افزود که همه در این قضیه ها در صفحات اجتماعی دادخواهی شد.

وی نیز همانند اقای همیار به نکات منفی رسانه های اجتماعی نیز اشاره کرد و افزود که در کنار همه این خوبی ها؛ از صفحات اجتماعی استفاده مخرب نیز صورت می گیرد.

هتک حرمت، تفرقه افکنی، شایعه پراکنی و توهین از جمله کارهایی است که در رسانه های اجتماعی توسط کاربران به باور خانم فیضی صورت می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا