فرهنگی هنری

وزارت اطلاعات و فرهنگ: از حقوق خبرنگاران دفاع می کنیم

مژگان مصطفوی معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز سه شنبه در یک نشست خبری گفت: “وزارت تعهد جدی برای تطبیق قوانین جدید رسانه های خصوصی دارد و اجازه نمی دهد که این قوانین نقص گردد.”

خانم مصطفوی افزود، چنانچه مالکان رسانه هایی که بخواهد از این مقرر عدول کند با قوه “قهریه” مواجه خواهند شد.

به باور معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، اگر این مقررات به طول کامل رعایت شود، مشکلات خبرنگاران حل خواهد شد.

چندی پیش وزارت اطلاعات و فرهنگ قوانینی را به مرحله ی اجرا گذاشت که براساس آن، رسانه های خصوصی باید جوازهای خود را تا شش ماه دیگر تمدید کنند؛ در غیر آن تا ۸ ماه پول حق جواز دو برابر و پس از آن جوازشان لغو خواهد شد.

در این مقرره نکاتی در مورد عقد قرارداد با خبرنگاران و حقوق و مکلفیت های آنان در برابر رسانه های خصوصی نیز ذکر شده است.

اخپلواک صافی رئیس کمیسیون رسانه های همگانی نیز گفت: ” مطابق مقرره نشر شده، مکلف هستیم از حقوق خبرنگاران در برابر مالکین رسانه های خصوصی دفاع کنیم”.

آقای صافی افزود: پیش از این برخورد ظالمانه و اخراج اجباری خبرنگاران از سوی مالکین رسانه ها دیده می شد؛ اما پس از این هیچ رسانه ای چنین کاری نمی تواند انجام دهد و یا از صلاحیت های خود سوءاستفاده کند.

او برخورد مالکین رسانه ها را با خبرنگاران نگران کننده خواند و خاطر نشان کرد: رسانه هایی هستند که برخلاف قرار داد با خبرنگاران، ۲، ۳ تا ۴ ماه معاش کارمندان خود را نمی پردازند.

به گفته وی؛ در دو هفته اخیر، دو مورد شکایت از خبرنگاران به کمیسیون رسانه های همگانی رسیده که از سوی این کمیسیون حل شده است.

این اقدام در حالی قرار است انجام بگیرد که نه تنها در عرصه رسانه ها، بلکه در همه عرصه هایی که کارمندان با مالکان شرکت های خصوصی مواجه اند، حقوقشان پایمال می شود.

کارمندان و کارگران در شرکت های خصوصی بدون هیچ قانون و قاعده کاری در خدمت کارفرما است و زمانی که نیازی به نیروی کاری نبود، اخراج می شوند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا