• انتشار: 13 نوامبر 2018
  • ساعت: 23:46
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30474
پرینت

ورود هزار خانوار از آوارگان جاغوری و مالستان به غزنی

ادامه حملات طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی هزاران خانواده را آواره کرده است. اکثر این خانواده‌ها از روز گذشته به این سو خود را به شهر غزنی رسانده اند و نیاز جدی به کمک‌های ابتدایی دارند.

به گزارش رها، تداوم جنگ در ولسوالی های جاغوری و مالستان در روزهای گذشته باعث شده که شمار زیادی از مردم خانه خود را ترک و به سمت شهر غزنی و ولایت بامیان فرار کنند. شمار بیجاشدگان یک هزار خانواده اعلام شده است.

شماری از بیجا شدگان که به شهرغزنی رسیده‌اند، اکنون در مساجد و ساختمان‌های دولتی مسکن گزیده‌اند. کمبود نان، نبود امکانات و محل مناسب برای زندگی از مشکلات اصلی آنان است.

شماری از آوارگان جنگ می‌گویند که تمام دارایی خود را رها کرده از کوه و دشت با کودکان خود را به غزنی رسانده‌اند.

مسئولان محلی غزنی می‌گویند که آمار بی‌جاشدگان در حال افزایش است و کمک‌های رسیده نیز کافی نیست.

عبدالخالق احمدی؛ رئیس امور مهاجرین غزنی، گفته است: متأسفانه به دلیل تهدیدات امنیتی در ولسوالی های جاغوری، مالستان و ارزگان خاص در چند روز گذشته، تاکنون حدود یک هزار خانواده منطقه خود را ترک کرده و وارد شهر غزنی شده اند.

احمدی در مورد کمک‌رسانی به این بیجا شدگان ابراز داشت: تاکنون از سوی کدام مؤسسه، وعده کمک برای این بی‌جا شدگان داده نشده است، فقط این خانواده ها از سوی اداره مبارزه با حوادث غزنی در بلاک های ثقافت این شهر جابه‌جا شده اند و غذایی ناچیزی نیز توزیع می گردد.

رئیس امور مهاجرین غزنی از مؤسسات امدادرسان خواست که به‌داد این بی‌جا شدگان برسند.

۱۸۰۰ نفر از آوارگان به بامیان رسیدند

یک تلویزیون محلی در ولایت بامیان تصاویری از جریان ورود شبانه شماری از بیجاشدگان به این ولایت را پخش کرده که قرار است در برخی هتل‌ها و خانه‌های مردم پناه بگیرند.

والی بامیان می گوید که یک هزار و هشتصد نفر از ساکنان جاغوری و مالستان غزنی به بامیان آمده اند.

محمد طاهر زهیر والی بامیان در یک کنفرانس خبری آمار بیجا شدگان ولسوالی های جاغوری و مالستان را که تا اکنون در آن ولایت ثبت شده اند یک هزار و هشتصد تن که اکثر شان را زنان و کودکان تشکیل میدهند شامل دوصد و شصت خانواده می شود، اعلام کرد.

والی بامیان از همه شهروندان بامیان، اعضای کمیته‌ رسیدگی و پذیرایی از بیجا شدگان، رسانه‌ها و سایر نهادهای همکار، به خاطر تلاش‌های دوامدار و سهمگیری فعال شان قدردانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.