سیاستِتیتر یک

وحید عمر: حاضریم برای صلح قربانی بدهیم

وحید عمر، رییس عمومی اداره‌ی ارتباطات عامه‌ و استراتیژیک ریاست‌جمهوری، می‌گوید حکومت افغانستان حاضر است برای صلح قربانی بدهد؛ اما به‌شرط این‌که برآیند آن به استحکام نظام، دموکراسی، کثرت‌گرایی و انتخابات ‌بیانجامد.

آقای عمر که روز شنبه (۱۱ دلو)، در یک نشست خبری در کابل سخن می‌زد، گفت صلح خواست اساسی مردم و دولت افغانستان را تشکیل می‌دهد؛ اما صلحی که در نتیجه‌ی آن یک افغانستان با ثبات، متحد، دموکراتیک و صاحب نظام به دست آید.

او افزود: «جنگ فعلی برای بقای ارزش‌های ۲۰ سال گذشته است. اگر کسی فکر می‌کند در نتیجه‌ی جنگ یا معامله‌ای زیر نام صلح، تمام این ارزش‌ها را زیر پا کرده و افغانستان را به گذشته بر می‌گرداند، اشتباه کرده است. راه بازگشت به گذشته هم از طریق جنگ و هم از طریق معامله مسدود است.»

به گفته‌ی آقای عمر، از یک سال به این طرف، جنگ گروه طالبان در برابر نیروهای خارجی که آن‌ها را اشغال‌گر می‌نامید، متوقف شده؛ اما جنگ علیه مردم افغانستان و تاسیسات عامه ادامه دارد.

او، همچنان گفت که بیش از ۲۰ روز از آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح در دوحه می‌گذرد؛ اما هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان هیچ علاقه‌ای برای ادامه‌ی گفت‌وگوها از خود نشان نداده و در دو هفته‌ی گذشته، هر روز از پایتخت یک کشور سر کشیده و تهدیدات جدیدی را مطرح می‌کند.

آقای عمر افزود: «امیدواریم طالبان حاضری‌شان را در دوحه بیشتر کرده و روی گفت‌وگوهای صلح تمرکز کنند. امیدواریم طالبان شرایط فعلی افغانستان را پذیرفته و طرح‌های قدیمی را مطرح نکنند.»

اخیرا، عباس ستانکزی، معاون هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان که در راس هیئتی به روسیه رفته است، گفته که حکومت فعلی به رهبری محمداشرف غنی، مانع اصلی برای برقرای صلح در افغانستان است.

به گفته‌ی او، اگر رییس‌جمهور غنی از قدرت کنار برود، صلح در افغانستان برقرار خواهد شد.

گفتنی است که بیش از ۲۰ روز از آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد اما؛ در جریان این مدت، تنها یک بار هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان نشست مستقیم برگزار کرده‌اند که آن هم بیشتر تشریفاتی بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا