اجتماعی

واگذاری زمین به کوچی ها بهانه است اصل غارتگری قومی منابع کشور می باشد

کوچی و مسائل مربوط به آن سال هاست که حل نشده باقی مانده است و هر از چند گاهی همچون اتش زیر خاکستر خود را نشان می  دهد. حمله کوچی ها به مناطق هزاره جات و رها کردن رمه گوسفند و حیوانات خود به مزارع مردم و در برخی موارد درگیری مسلحانه بین باشندگان بومی و کوچی ها از جمله نگرانی های سال های اخیر بوده است.

گفته می شود رئیس جمهور  غنی و کابینه اش قصد دارد  ده درصد زمین های اطراف سدهای آبی را به کوچی ها واگذار کند.

این اقدام غنی با واکنش های منفی به ویژه در فضای مجازی روبرو شده است.

صبور راحل از کاربران فیس بوک در این مورد می نویسد:« غنی و کابینه زیر فرمانش حکم کرده اند که ده در صد تمامی زمین‌هایی که توسط بندها زیر آب می‌ایندباید به کوچی‌ها داده شود؟ این حکم همین حالا در دست اجراست و هیچ تاخیری دران نیست. اما پرسش‌های بیشماری که درین مورد مطرح می‌شود چه پاسخی دارد؟

چرا باید دولت به کوچی زمین و امتیاز بدهد؟ این دولت به سایر گروه‌های اجتماعی چه می‌دهد؟ آیا سایر مردمی که صاحب زمین اند، زمین را از دولت گرفته‌اند که حق کوچی داده نشده و باید حالا داده شود؟‌

وقتی ده فیصد زمین‌های زیر آب آمده در هربندی که غنی کشیده است، مال کوچی باشد، ۹۰ در صد دیگر این زمین‌ها مال کیست؟ ۹۰ فصد دیگر چگونه تقسیم می‌شود؟ معیار چیست؟

درین کشور چقدر کوچی داریم؟ آیا دارایی و ملکیت کوچی‌ها ثبت هست؟ چرا و با کدام دلیل کوچی مستحق زمین باشد؟ معیار برای تقسیم زمین ملت برای کوچی چیست؟ کدم کوچی باید زمین بگیرد؟ هر کوچی چقدر زمین بگیرد؟ کوچی تا به کی باید زمین بگیرد؟ آیا این سلسله‌ امتیازات را پایانی هست؟‌

مگر هر خانواده کوچی در ده چای زمین نگرفته‌اند؟

ایا تنها پشتون غلجایی کوچی است یا ما کوچیانی از اقوام دیگر هم داریم؟ به سایر کوچیان چه داده می‌شود؟

آیا کوچی بی‌بضاعت و محتاج است که اینهمه از بودجه و دسترخوان ملت برایش امتیاز داده می‌شود؟ ما ملیونها خانواده بی‌بضاعت که گدایی رسیده‌اند، در کشور داریم. چرا به این بی‌نوایان زمین داده نمی‌شود؟

آقای راحل می افزاید:«مساله کوچی و امتیازاتی که به کوچی داده می‌شود هیچگاهی شفاف نبوده است. کوچی بهانه است. در اصل غارتگری قومی منابع کشور است و جابجایی پشتون در سراسر کشور است. »

آیا هیچ وجدان بیداری در کابینه و یا در شورای ملی وجود ندارد که این یغماگری غنی و قومش را مورد اعتراض قرار بدهد؟

برزگترین و قارون‌اشتهاترین غارتگران و غاصبین زمین غنی و قومش است. غنی برای غصب زمین‌های دولتی آمده است.

به این دزدی و غارتگری بی‌پایان از خزانه و ملکیت‌های دولت پایان بدهید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا