سیاست

واکنش گسترده مردم و سازمان های بین المللی به بازداشت فیض الله جلال

به دنبال بازداشت فیض الله جلال استاد دانشگاه کابل بخاطر انتقاد از طالبان، شمار زیادی از شهروندان و سازمان های داخلی و خارجی به آن واکنش نشان دادند.

به دنبال بازداشت فیض الله جلال استاد دانشگاه کابل توسط استخبارات امارت اسلامی طالبان، صفحات اجتماعی در توئیتر و فیسبوک در روز شنبه ۱۸ جدی پر از واکنش ها و عکس های این استاد دانشگاه شد که در آن شمار زیادی از مردم، چهره های سیاسی و سازمان های بین المللی خواستار آزادی وی شدند.

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیا در سازمان دیده بان حقوق بشر در پیامی در واکنش به این بازداشت گفته است که طالبان هرگز تحمل انتقاد و آزادی بیان را نداشته اند؛ فیض الله جلال باید فورا آزاد گردد.

سازمان عفو بین الملل نیز در پیامی در توئیتر نسبت به این بازداشت واکنش نشان داده و خواهان آزادی فوری وی شده است.

بر علاوه این دو سازمان بین المللی، شمار زیادی از چهره های سیاسی، خبرنگاران و شهروندان نیز به این بازداشت واکنش نشان داده و خواهان آزادی فوری فیض الله جلال شده اند.

یک تن از شهروندان در صفحه توئیترش نوشته است که فیض الله جلال یک استاد با سابقه در دانشگاه حقوق و علوم سیاسی و شخصی بی طرف می باشد که به هیچ سازمان و گروهی نیز ارتباط ندارد. او همواره در هر رژیم صدای عدالت خواهی اش را بیان کرده است.  

در پاسخ، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در پیامی فیض الله جلال را شخصی متعصب توصیف کرد و گفت که وی مردم را با «چرندیات» خود در شبکه های اجتماعی علیه نظام تحریک می ساخت.

استاد فیض الله جلال چندی پیش در یک مناظره تلویزیونی با داکتر محمد نعیم سخنگوی طالبان در دوحه قطر حاضر شد که در آن برنامه جنجالی، وی به شدت از رویکرد و سیاست های طالبان انتقاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا