• انتشار: 29 دسامبر 2016
  • ساعت: 15:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16924
پرینت

واکنش گروه طالبان به برگزاری نشست سه جانبه مسکو در خصوص افغانستان

گروه طالبان به برگزاری نشست سه جانبه مسکو که در خصوص اوضاع افغانستان برگزار شده بود، واکنش نشان داد و آن را اقدامی مثبت برای تامین امنیت و صلح در افغانستان عنوان کرد.

سهیل شهیل سخنگوی گروه طالبان در بیانیه ای گفته است که کلید حل معمای افغانستان در تشخیص واقعیت های موجود و برداشتن موانعی که بر سر راه ثبات قرار دارد، می باشد.

وی افزوده است “بسیار خوشایند است که کشورهای منطقه نیز متوجه شده اند که امارت اسلامی (طالبان) یک نیروی سیاسی و نظامی می باشد؛ و پیشنهاد ارائه شده در نشست مسکو مبنی بر اینکه نام اعضای طالبان از لیست سیاه سازمان ملل برداشته شود، گامی مثبت در راستای صلح و امنیت در افغانستان می باشد.”

لازم به ذکر است که روز سه شنبه هفته جاری، مسکو میزبان سومین دور از نشست مشورتی سه جانبه میان کشورهای پاکستان، چین و روسیه در خصوص بررسی اوضاع افغانستان بود که این نشست نیز مانند دو نشست پیشین آن، بدون حضور و یا دعوت از نمایندگان افغانستان برگزار شد.

دو نشست پیشین در پاکستان و چین برگزار شده شود.

در این نشست، چین و روسیه به عنوان اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور پیشبرد مذاکرات صلح در افغانستان اعلام کردند که پیشنهاد برداشت نام برخی از اعضای گروه طالبان را از لیست سیاه سازمان ملل پیشنهاد خواهند کرد.

بیانیه طالبان افزوده است “ما از این اعلامیه استقبال می کنیم؛ اما برای بدست آوردن صلح واقعی، باید حقوق اولیه مردمان مظلوم افغانستان به آنها بازگردانیده شود و آنها نیز کشوری مستقل داشته باشند و بتوانند مانند دیگر ملت ها آزادانه مسافرت کنند.”

از سویی دیگر این گفته ها در حالی مطرح می گردد، که پیش از این مقامات کشورمان در ارتباط به برگزاری نشست سه جانبه مسکو در خصوص افغانستان اظهار نگرانی کرده و آن را دخالت در امور افغانستان عنوان کرده بودند.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه گفته بود که این مذاکرات اگر با نیات خوب هم برگزار شود، ابهامات زیادی دارد و نمی تواند بدون حضور افغانستان به موفقیت برسد.

برخی اعضای مجلس نمایندگان نیز در اعتراض به برگزاری این نشست آن را دخالت در امور افغانستان عنوان کرده بودند.

گروه طالبان در بخش دیگری از بیانیه اش همچنین مدعی شده است که در مناطق تحت تصرف آنها در افغانستان، شاهد هیچ گونه جرم و جنایتی از قبیل اختطاف نمی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.