• انتشار: 9 نوامبر 2015
  • ساعت: 17:22
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4147
پرینت

واکنش ها به سر بریدن شهروندان در ولایت زابل

سربریدن هفت تن از گروگان‌ها هزاره به شمول سه زن توسط تروریستان در ولایت زابل با واکنش‌های حکومت و مجلس مواجه شده است. رئیس جمهور غنی این عمل را نشانه ضعف «دشمنان افغانستان» خوانده است.

ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای سربریدن این هفت تن را محکوم کرده و آن را نشانه شکست «دشمنان مردم افغانستان» خوانده است.

در اعلامیه آمده است: «رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به خاطر پی‌گیری و مجازات عاملین این جنایت بزرگ و غمشریکی و دلجویی به خانواده های قربانیان، امروز جلسه فوق العاده امنیتی را دایر می‌کند.»

اعلامیه گفته است که تروریستان در برابر نیروهای امنیتی شکست خورده‌اند و حالا دست به سر بریدن کودکان و زنان بی‌گناه می‌زنند.

در همین حال نمایندگان پارلمان افغانستان گفتند که تروریستان دشمنان تمام اقوام هستند و این گروه‌ها دین و مذهب و قوم نمی‌شناسند. شماری از نمایندگان گفتند که داعش در ولایت ننگرهار نیز جنایات بشری انجام داده‌اند.

محمد نذیر احمدزی معاون ولسی جرگه روز دوشنبه سربریدن این هفت تن را غیراسلامی خواند و گفت: «به آن‌ها هشدار می‌دهیم که به هیچ صورت بین اقوام افغانستان جدایی آورده نمی‌توانند. این عمل را ما محکوم می‌کنیم و از حکومت می‌خواهیم که عاملان این قضیه براساس قوانین جزا دهد.»

“عاملان قضیه مجازات می‌شوند”

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت نیز با نشر اعلامیه‌ای سربریدن این هفت تن را محکوم کرده و تاکید کرده است که دشمنان افغانستان به هدف شان برای نفاق قومی نمی‌رسند.

اعلامیه این عمل تروریستان را وحشتناک خوانده و گفته است: «دشمنان وحشی به هیچ کسی، حتی به کودکان افغانستان رحم ندارند و در هر جا و هر مکان که دست شان برسد، فقط جنایت خلق می‌کنند.

این نخستین‌بار نیست که تروریستان در قالب‌های گوناگون به نام طالب، داعش و القاعده از ملت ما قربانی می‌گیرند و هموطنان ما را به طور ظالمانه و وحشیانه شهید می‌کنند.»

داکتر عبدالله گفته است که این تروریستان مورد تعقیب قرار خواهند گرفت: «اعلام می‌داریم که دولت، جنایت‌کارانِی را که این حادثه تکان دهنده را رقم زده‌اند، تحت تعقیب قرار داده و به زودی به سزای اعمال شان می‌رساند.»

عصر امروز نیز برخی از نمایندگان غزنی در پیوند به این رویداد نشست خبری تشکیل دادند و ضمن تقبیح این جنایت خواستار پیگری و پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.