سیاست

محقق، خلیلی و جاوید خواستار آزادی علیپور شدند

به گزارش رها، دستگیری فرمانده علیپور با واکنش گسترده مردیم و شخصیتهای سیاسی رو برو شد.
در بامیان، کابل و دایکندی مردم دست به تجمعات اعتراضی زدند و خواهان آزادی وی گردیدند.
برخی شخصیتهای سیاسی هم به دستگیری علیپور واکنش نشان دادند. کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در پیوند به دست‌گیری فرمانده علی پور واکنش نشان داده است.
در یک اعلامیه این حزب گفته شده است، وضعیت کشور به گونه ای است که حتی یک حرکت ناسنجیده، بسان جرقه در جنگل، امنیت روانی و اجتماعی مردم ما را تهدید می کند.
وی در ادامه تاکید کرده است: “در میان این همه بحران سیاسی، امنیتی و اجتماعی اما حرکت هایی صورت می گیرد که به تشدید بحران کمک می نماید. دستگیری قوماندان علی پور توسط حکومت، با توجه به مشکلاتی که داریم، یک اقدام ناسنجیده و نادرست بود؛ زیرا این گونه اقدامات، بیش از پیش خطوط گسل اجتماعی را پررنگ تر و فاصله میان حکومت و توده های مردم را بیشتر می سازد”.
وی در ادامه تاکید کرده است، شکل گیری هسته های مسلح در مناطق، اگرچه کار درست نیست؛ اما واکنشی است که در برابر ناتوانی ها و کم توجهی های حکومت در مورد حفظ جان و مال مردم.
خلیلی در ادامه گفته است که مردم وقتی احساس می کنند در برابر تهدیدهای روز افزون امنیتی، چاره ای جز دفاع از خود ندارند، به صورت خودجوش از حرکت مسلحانه قوماندانان محلی حمایت می کنند.
محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان نیز دستگیری فرمانده علی پور مشهور به شمشیر را یک اشتباه خوانده و خواستار رهایی او شد.
آقای محقق گفته است، دستگیری علی پور مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه برعکس باعث افزایش فاصله بین مردم و حکومت خواهد شد.
وی خواستار رهایی فرمانده شمشیر ش این در حالی است که صبح امروز فرمانده علی پور توسط نیروهای امنیتی در حوزه ۱۳ امنیتی کابل دستگیر شده است.
سید محمد علی جاوید نیز نیز در صفحفه فیسبوکش بازداشت علیپور را کار نسنجیده و خلاف مصلحت خوانده و خواهان آزادی وی گردیده است.
آقای جاوید نوشته است: براى کسى پوشیده نیست که قوماندان على پور در اثر حمایت از مردم خود، در میان آنها از محبوبیت بالایى برخوردار است و نیز شکى نیست که دولت با هزار و یک مشکل دست و پنجه نرم مى کند. در این موقعیت حساس، دستگیرى على پور مى تواند موجب تنش هاى زیادى گردد کما اینکه امروز پس از دستگیرى وى شاهد تظاهرات مردمى بودیم که تا کنون ادامه دارد که ممکن است از کنترل خارج شده، فاجعه به بار بیاورد. لذا به نفع دولت و آرامى مردم است که على پور را آزاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا