• انتشار: 21 اکتبر 2017
  • ساعت: 18:09
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25218
پرینت

واکنش های داخلی وخارجی به حمله تروریستی در مسجد امام زمان(ع) در کابل/ این رویداد باید یک جنابت جنگی قلمداد شود

حمله تروریستی به مسجد امام زمان(ع) در کابل، با واکنش های تند ملی و بین المللی مواجه شده است: ارگ ریاست جمهوری، اتحادیه اروپا، امریکا، سازمان ملل متحد و چندین کشور و نهاد بین المللی دیگر این حمله را محکوم کرده اند.

وزارت خارجه امریکا و اتحادیه اروپا، این حمله را بزدلانه خوانده و گفته که تعهدشان با افغانستان پایدار است. آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل، ضمن تقبیح کردن این رویداد گفته که باید عاملان این گونه رویدادها محاکمه شوند.

ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه، حمله بر مسجد امام زمان در غرب کابل را، جنایت ضد بشری خوانده اند.

از سویی هم، شماری از فعالان مدنی ضمن محکوم کردن رویدادهای خونین اخیر به ویژه حمله بر مسجد امام زمان(ع) در کابل، از حکومت و جامعه جهانی می خواهند این رویداد ها را جنایت جنگی قملداد کنند. آنان از حکومت می خواهند برای جلوگیری از چنین رویداد های خونین در کشور، هر چه زودتر، افراد و حلقات نفوذی در سکتور های امنیتی را شناسایی و مجازات نماید.

فعالان مدنی از حکومت می خواهند که در تعیین رهبری ارگان های امنیتی، از بازی های سیاسی خود داری کند.

این در حالی است که در کمتر از یک هفته گذشته، افغانستان، گواه خونین ترین رویدادهای تروریستی بوده است.

هر چند هفته گذشته نشست چهار جانبه گفت وگوهای صلح در مسقطِ عُمان بی نتیجه پایان یافته اما قرار است تا چند ماه دیگر این گفت وگوها تحت نام روند کابل، در پایتخت افغانستان برگزار شود. فعالان مدنی اما از حکومت می خواهند که در این زمینه یک باز بینی صورت گیرد.

باید گفت رویدادهای خونینی که در کمتر از یک هفته اخیر به ویژه در مسجد امام زمان(ع) در ناحیه سیزدهم کابل به وقوع پیوسته در نوع خود کم پیشینه خوانده می شود. رویدادهایی که حاکی از تغییر تاکتیک های دشمن می باشد، روشی که به باور فعالان مدنی، گروه های مخالف حکومت افغانستان، پس از اعلان راهبرد تازه امریکا در پیش گرفته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.