سیاست

واکنش مقام ایرانی به گلایه شاعر افغان نسبت به تمدید نشدن ویزایش

سید رسول موسوی دستیار وزیرخارجه ایران در واکنش به گلایه «نجیب بارور» شاعر افغان در پیوند به تمدید نشدن ویزایش از سوی مقامات آن کشور، گفت به مسئله اقامت نخبگان افغان رسیدگی می گردد اگر آنها صبر داشته باشند.

نجیب بارور شاعر جوان و معاصر افغانستان که با شعر «هر کجا مرز کشیدند شما پل بزنید» مشهور می باشد، روز چهارشنبه (۲۰ دلو) در صفحه فیسبوکش نسبت به تمدید نشدن ویزایش از سوی مقامات ایرانی اعتراض کرد.

آقای بارور را اکثر مردم افغانستان و ایران به عنوان یک شاعر فارسی دوست می شناسند که پس از سقوط دولت پیشین، با گرفتن ویزای ایران به آن کشور سفر کرد.

اما ظاهرا هم اکنون که ویزای آقای بارور تمدید نشده است، وی از جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفته است که از مقامات ایرانی می خواهد دست کم پاسپورتش را ناقص نسازند تا او بتواند به یک «کشور کفری» پناه ببرد.

وی با اشاره به همان شعر معروفش گفته است: «به جای همان پل ها، اگر دیوار زده بودم حالا خانه ای شده بود. نمی دانستم که ارتباط های ایران شهری، مستلزم ارتباط های سفارت خانه ای، ارتباط های استخباراتی، ارتباط های سیاسی و در نهایت ارتباط های مذهبی است. به حتم اگر می دانستم که ایران جدای از رابطه فرهنگی، ارتباط های شرم آور دیگری را اساس گذشته است، به این جا نمی آمدم.»

اما داکتر سید رسول موسوی دستیار وزیر امور خارجه ایران در امور آسیای جنوبی در واکنش به این گفته های آقای بارور گفته است: «شاعران، نویسندگان، هنرمندان و در یک کلام نخبگان افغانستان میراث مشترک جامعه فرهنگی، ادبی و هنری شرق هستند.»

وی افزوده: «تلاش ما یاری رساندن به آنان در این کوته دوران گذار است. ساعت ها در سطوح مختلف برای حل مشکلات اقامتی آنان وقت گذاشته ایم. حتما مشکلات حل می شود اما به شرط حوصله و همکاری خود آنان.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا