سیاست

واکنش طالبان به هشدار امریکا: امارت اسلامی متعهد به عفو عمومی است

عبدالقهار بلخی سخنگوی دولت موقت طالبان در واکنش به هشدار امریکا و چندین کشور دیگر در خصوص قتل و ناپدید شدن شماری از نیروهای نظامی دولت پیشین بدست طالبان گفته است که امارت اسلامی افغانستان متعهد به عفو عمومی اعلام شده می باشد.

آقای بلخی در برگه توییترش روز یکشنبه (۱۴ قوس) نوشت که «اعضای طالبان به تطبیق فرمان عفو کاملا متعهد می باشند و کارمندان اداره پیشین به دلیل مخالفت قبلی خویش اذیت نمی شوند.»

وی افزود چنانچه هر یک از افراد طالبان از فرمان عفو اعلام شده سرپیچی کند، با او برخورد قانونی صورت می گیرد و مجازات خواهد شد.

لازم به ذکر است که امریکا و شماری از کشورها روز یکشنبه ۱۴ قوس در بیانیه ای به طالبان هشدار دادند که موارد قتل و ناپدید شدن های نیروهای اداره پیشین را پیگیری کند، و چنانچه معلوم گردد که این موارد از سوی امارت اسلامی طالبان صورت گرفته است، آنگاه طالبان مرتکب نقض قوانین حقوق بشری شده است.

این در حالیست که دیده بان حقوق بشر هفته گذشته در یک گزارش ۲۵ صفحه ای گفت که دست کم ۴۷ تن از نیروهای نظامی دولت پیشین افغانستان طی یک بازه زمانی ۴۵ روزه از ۱۵ اگست الی ۳۱ اکتبر توسط طالبان به قتل رسیده و یا ناپدید شده اند.    

طالبان ضمن رد این گزارش مدعی شده اند که با نهادهای بین المللی مستقل حاضر به همکاری برای انجام تحقیقات در این زمینه می باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. متاسفم به فهم جامعه جهانی درمدت ۲۰سال گذشته پاکستان منکر بود که رهبران طالبان در پاکستان نیست ودیگرطالبان هم هر کاری تروریستی را میکرد منکر میشدن بازتکرار همان ثناریوطالب کاری را انجام میدهد به اسانی منکر میشوند اگر کشورهای حامی حقوق بشر دروغ گو نیستند وغرض های شوم ندارند به طالبان بگویند کارهای وحشت انگیز خودرا متوقف کنید درغیری ان نمایندگی قطر طالبان باید مسدود شود وگرنه همه کارها یک بازی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا