سیاست

واکنش طالبان به جایزه ۱۰ میلیون دالری آمریکا برای دستگیری سراج الدین حقانی

ذبیح الله مجاهد سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان امروز پنجشنبه (۱۸ سنبله) در بیانیه ای نسبت به اعلام جایزه ۱۰ میلیون دالری از سوی پولیس فدرال آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری مستقیم سراج الدین حقانی وزیر امور داخله طالبان شود واکنش نشان داد و آن را خلاف صریح توافقنامه صلح دوحه میان طالبان و آمریکا عنوان کرد.

آقای مجاهد گفته که سراج الدین حقانی و خانواده اش بخشی از «امارات اسلامی افغانستان» است و وی با اسم و یا گروهی دیگر شناخته نمی شود. بنابراین اعلام تحت تعقیبی سراج الدین حقانی از سوی پولیس فدرال آمریکا باید برداشته شود در غیر این صورت این دشمنی آشکار و مداخله در امور داخلی افغانستان است.  

لازم به ذکر است که سراج الدین حقانی فرزند جلال الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی است که در لیست سیاه سازمان های تروریستی سازمان ملل متحد و آمریکا قرار دارد.

شبکه حقانی که گفته می شود با گروه تروریستی القاعده در ارتباط است، تاکنون مسئولیت چندین حمله مرگبار در کابل به شمول حمله انفجاری در مقابل سفارت آلمان در سال ۲۰۱۷ که منجر به کشته شدن دست کم ۱۵۰ تن شد را بر عهده دارد.

طالبان روز سه شنبه (۱۶ سنبله) پس از چندین روز کش و قوس دولت جدید خود و اعضای کابینه آن را معرفی کرد که ملا محمد حسن آخوند به حیث رئیس الوزرا یا رئیس دولت تعیین شده است. سراج الدین حقانی نیز به عنوان وزیر امور داخله این دولت معرفی شد.

پلیس فدرال آمریکا اما روز گذشته (چهارشنبه ۱۷ سنبله) اعلامیه خود در خصوص سراج الدین حقانی را تغییر داد و نوشته که به هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری مستقیم سراج الدین حقانی گردد ۱۰ میلیون دالر پاداش داده خواهد شد.  پیش از آن، این رقم ۵ میلیون دالر بود.

ملا محمد حسن آخوند نیز خود در لیست تحریم های سازمان ملل متحد قرار دارد.

بخوانید:

آمریکا جایزه دستگیری وزیر داخله طالبان را به ۱۰ میلیون دالر افزایش داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا