امنیت و جرایمِتیتر یک

واکنش طالبان به بازداشت کارکنان طلوع؛ اجازه نمی دهیم ارزش های ما زیر پا شود

ریاست استخبارات طالبان در بیانیه ای که ظاهرا در واکنش به بازداشت کارکنان شبکه طلوع نیوز منتشر کرده، نوشته است که این ریاست به کسی اجازه نمی دهد «ارزش های ملی و اسلامی مان» را به بهانه های مختلف زیر پا بگذارد.

گفتنی است که حوالی ساعت ۸ شب گذشته (پنجشنبه ۲۶ حوت) نیروهای استخبارات طالبان با هجوم به شبکه طلوع نیوز، سه تن از کارکنان این رسانه از جمله خپلواک ساپی، مدیر مسئول این شبکه، بهرام امان، گوینده برنامه های سیاسی و یک مشاور حقوقی این شبکه را بازداشت کردند.

گرچه چندین ساعت پس از بازداشت افراد مذکور خبر آزادی آنها منتشر شد، اما تا لحظه نگارش این خبر، بهرام امان تاکنون به خانه یا محل کارش برنگشته است.

ریاست استخبارات طالبان اما امروز (جمعه ۲۷ حوت) در بیانیه ای در حساب توییترش که ظاهرا در واکنش به این بازداشت ها بوده، نوشته است «برخی از رسانه ها مطالبی را نشر می کنند که به احساسات دینی جامعه ما توهین و امنیت ملی را تهدید می کنند.»

این ریاست افزوده است که نهادهای ذیربط امارت اسلامی بارها با این رسانه ها جلسات منظم داشته و از آنها خواسته تا از طریق تفاهم از پخش این گونه نشرات جلوگیری بعمل آید.

ریاست استخبارات طالبان علاوه کرده است که «اما این رسانه ها علیرغم وعده، این مشکلات را حل نکرده و از همین رو نهادهای مرتبط طالبان مجبور به انجام برخی اقدامات شده است.»

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان نیز در بیانیه ای گفته است که طی سه روز اخیر، استخبارات طالبان در سراسر افغانستان اقدام به بازداشت گروهی خبرنگاران از جمله کارمندان طلوع نیوز، مسئولین تلویزیون های خاور، هفت و همیشه بهار در ننگرهار کرده است.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) که روز گذشته (پنجشنبه ۲۶ حوت) ماموریتش توسط شورای امنیت برای مدت یک سال دیگر تمدید گردید تا با طالبان تعامل داشته باشد، نیز در بیانیه ای نگرانی عمیق خود را نسبت به بازداشت های خودسرانه خبرنگاران توسط طالبان ابراز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا