اجتماعی

واکنش طالبان به اعلام برنامه جهانی غذا؛ کسی در افغانستان از گرسنگی نمرده است

مقامات طالبان در واکنش به اعلام تازه برنامه جهانی غذا تاکید می کنند کسی از گرسنگی در افغانستان جان خود را از دست نخواهد داد.

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر امارت اسلامی، اعلام اخیر برنامه جهانی غذا مبنی بر اینکه نزدیک به بیست و سه میلیون افغان هم اکنون به غذای کافی دسترسی ندارند و بیش از هشت میلیون افغان دیگر در معرض قحطی و گرسنگی محض قرار دارد را رد کرد.

وی به پژواک گفت:«با این آمار و ارقام موافق نیستم، اعتقاد دارم مردم افغانستان نیز نباید این آمار را باور کنند. تا حالا کسی در افغانستان از گرسنگی نمرده است.»

وی اما می پذیرد که به دلیل جنگ و خشکسالی افغان ها در فقر به سر می برند اما احتمال اینکه افغان ها از گرسنگی بمیرند قابل باور نیست و نباید نگران بود.

مولوی حنفی افزود کشورهای اسلامی برای رفع فقر می بایست به مردم افغانستان کمک کنند.

وی مدعی شد اوضاع اقتصادی در افغانستان در حال بهبودی ست و کشورهای منطقه و همسایه خواهان سرمایه گذاری در افغانستان می باشند و امارت اسلامی قادر است با تکیه بر توانایی و درآمد خود نیاز شهروندانش را رفع کند.

این در حالی ست که ماری الن، مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان، در سیزده دسامبر گفت نزدیک ۸٫۷ میلیون افغان در معرض گرسنگی و قحطی قرار دارد و حدود بیست و سه میلیون افغان دیگر به  غذای کافی دسترسی ندارند.

خانم الن گفت حین بازدید از مناطق مختلف افغانستان به چشم خود شاهد گرسنگی و قحطی بوده است.

با تسلط دوباره طالبان و سرنگونی دولت پیشین، امریکا دارایی های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد و تحریم هایی را بر  افغانستان وضع نمود. این اقدامات اقتصاد افغانستان را در مرحله فروپاشی قرار داد.

بانک جهانی اما در چهاردهم دسامبر اعلام کرد کشورهای کمک کننده دویست و هشتاد میلیون دالر از دارایی های بلوکه شده افغانستان را از طریق صندوق اعتماد بازسازی افغانستان، به این کشور رسانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا