سیاست

واکنش سفارت ترکمنستان به درگیری های مرزی میان طالبان و مرزبانان این کشور

سفارت ترکمنستان در کابل گفته است که گزارش های منتشر شده مبنی بر اینکه در امتداد خطوط مرزی این کشور با افغانستان، درگیری های مسلحانه ای میان نیروهای طالبان و مرزبانان ترکمن صورت گرفته است، صحت ندارد.

سفارت ترکمنستان گفته است که براساس سیاست بی طرفانه، ترکمنستان به روابط حسنه خود با افغانستان ادامه می دهد و مرز افغانستان-ترکمنستان را یک مرزی دوستی می داند.

سفارت ترکمنستان در بیانیه اش همچنین علاوه می کند «این نکته نیز قابل ذکر است که افغانستان و ترکمنستان درک متقابل و قوی نسبت به حفظ آرامش در نقاط مشترک مرزی خود دارند.»

پیش تر عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز گزارش ها از وقوع درگیری های مسلحانه میان نیروهای طالبان و مرزبانان ترکمنستان را رد کرده بود و گفته بود که طرفین روابط خوبی با یکدیگر دارند.

روز گذشته (دوشنبه ۱۳ جدی) گزارش هایی منتشر شد که گویا شماری از نیروهای طالبان در ولسوالی «خماب» ولایت جوزجان با مرزبانان ترکمن که در امتداد مرز در حال گشت زنی بودند وارد درگیری مسلحانه شدند.

براساس گزارش های مردمی، این درگیری ها قبل از ظهر روز گذشته در مناطق «دهان حاجی» و «بوساغه بالا» از مربوطات ولسوالی خماب ولایت جوزجان صورت گرفت و طرفین از سلاح های سبک و سنگین علیه یکدیگر استفاده کردند.

طالبان پیش از این نیز با نیروهای پاکستانی در ولایات نیمروز و ننگرهار و با مرزبانان ایرانی در ولسوالی «کنگ» ولایت نیمروز وارد درگیری مسلحانه شده بودند.

داکتر رسول موسوی مدیرکل غرب آسیای وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش های جدید از درگیری های نیروهای طالبان با مرزبانان ترکمنستان گفته است که این درگیری ها ناشی از «غیرحرفه ای بودن و عدم شناخت مسایل مرزی» نیروهای طالبان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا