سیاستِتیتر یک

واکنش دولت افغانستان نسبت به دیدار مقامات طالبان از چین

روز گذشته گزارش هایی منشتر شد مبنی بر اینکه چندین تن از مقامات شورشیان طالبان از دفتر سیاسی این گروه در قطر به دعوت مقامات چینی وارد این کشور شده اند و دیدارهایی با مسئولین امنیتی این کشور داشته اند.

گفته می شود که شیر عباس استانکزی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر رهبری نمایندگان طالبان که از چین دیدار می کنند را به عهده داشته است.
این دیدار از ۱۸ جولای تا ۲۲ جولای به دعوت مقامات چینی صورت گرفته است.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه در گفتگو با صدای آمریکا گفت “افغانستان و چین روابط خوب و گسترده ای با یکدیگر دارند. ما باور داریم دوستان مان در چین ترجیح می دهند که رابطه دولت با دولت داشته باشند، و تصمیم ندارند فضای مذاکره را برای کسانی که در قتل شهروندان افغانستان دخیل هستند فراهم نمایند.”

لازم به ذکر است که چین تاکنون در خصوص این که میزبان مقاماتی از طالبان بوده است و یا خیر چیزی نگفته است.

اما مقامات ارشدی از شورشیان ضمن تایید این دیدار و حتی اعلام برخی جزئیات از این دیدار، گفته اند طالبان به طور دایم چنین دیدارهایی را با مقامات چینی دارند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز این دیدار را نه رد کرده است و نه تایید کرده است.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که دو روز پیش ولسوالی خانشین در ولایت هلمند برای ساعاتی به تصرف شورشیان طالبان درآمد، اما نیروهای امنیتی کشور با حمایت نیروهای آمریکایی توانستند این شورشیان را از ولسوالی به عقب برانند و کنترول ولسوالی را بار دیگر به دست بگیرند.

لازم به ذکر است که چین یکی از چهار عضو گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح دولت افغانستان با شورشیان طالبان می باشد. گروه همکاری های چهارجانبه به پیشنهاد پاکستان و افغانستان تشکیل شد تا نقشه راهی برای از سرگیری مذاکرات دولت افغانستان با شورشیان طالبان که پس از افشای خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر و بنیان گذار جنبش طالبان به تعویق افتاده بود بیابند.

گروه همکاری های چهارجانبه چندین نشست در کابل و اسلام آباد برگزار کرد و در هر نشست از شورشیان طالبان خواست تا در مذاکرات صلح شرکت نمایند، اما شورشیان پس از نشست چهارم این گروه، اعلام کرد که در پروسه صلح شرکت نمی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا