اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

واکنش افغان ها به سخنان عمران خان؛ قدمت دانشگاه کابل از پیدایش پاکستان بیشتر است

شهروندان افغانستان، سیاسیون سابق، فعالین فضای مجازی و رسانه و حتی فعالین طالبان در واکنش به اظهارات اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد فرهنگ افغان ها تاکید کردند زنان حتی قبل از اینکه کشوری به نام پاکستان تاسیس شود در دانشگاه های افغانستان تدریس می کردند و درس می خواندند.

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز گذشته در نشست سازمان همکاری اسلامی گفت جلوگیری از تحصیل زنان جزئی از فرهنگ مردم افغانستان شده است و جهان باید به آن احترام بگذارد.

از سویی هم حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، سخنان عمران خان را کینه توزانه خواند و از وی خواست در امور داخلی افغانستان دخالت نکند.

شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در نروی، نیز افزود اظهارات عمران خان از بی اطلاعی وی در مورد تاریخ افغانستان سرچشمه می گیرد.

منظور پشتین، رئیس جنبش تحفظ پشتون، هم در تویتر خود نوشت اظهارات عمران خان نادرست و منفی ست.

آقای پشتین اظهارات عمران خان را محکوم کرد و نوشت پشتون ها هیچگاه آموزش و حقوق زنان را نادیده نگرفته است.

او نوشت:«این استعمار را متوقف کنید.»

در عین حال بسیاری از کاربران صفحات مجاز با پست کردن تصاویر و ویدئوهایی از افغانستان قدیمی جائیکه زنان به دانشگاه و مکتب می رفتند و بخشی از کابینه بودند، به اظهارات عمران خان واکنش نشان دادند.

برخی از این کاربران گفتند دانشگاه کابل در سال ۱۹۳۱ تاسیس شد در حالیکه پاکستان در سال ۱۹۴۷ به وجود آمد.

علاوه بر این برخی از طالبان که در صفحات مجازی فعال هستند نیز به سخنان عمران خان واکنش نشان دادند و آن را مسخره و توهین به مردم افغانستان و نظام اسلامی خواندند.

امارت اسلامی اما هنوز نسبت به اظهارات عمران خان واکنش نشان نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا