• انتشار: 2 ژوئن 2017
  • ساعت: 16:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 21286
پرینت

واکنش ارگ ریاست جمهوری به تظاهرات مردم در کابل

پس از اینکه تظاهرات مردم در کابل با برخورد نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد، ارگ ریاست جمهوری از خود واکنشن نشان داده و با انتشار اعلامیه ای مردم را به آرامش فراخواند.

به دنبال رویداد خونین روز چهارشنبه صبح در چهارراهی زنبق شهر کابل که منجر به شهید و زخمی شدن بیش از ۵۰۰ تن شد، مردم امروز (جمعه) در محل وقوع این حادثه گردهم آمدند تا اعتراض خود را به مسئولین کشور برسانند. تظاهرات کنندگان که قصد داشتند به سوی ارگ ریاست جمهوری بروند، با برخورد شدید نیروهای امنیتی مواجه شدند که این تظاهرات را به خشونت کشاند.

به دنبال آن، ارگ ریاست جمهوری کشور با نشر اعلامیه ای از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و نگذارند سودجویان حرکت های مدنی شان را مختل نمایند.

متن بیانیه مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری کشور به شرح زیر می باشد:

“دولت جمهوری اسلامی افغانستان، باور دارد که درد مردم ما درد مشترک همه ماست و دولت با تمام وجود و روان خود، درد مشترک ملت را احساس می‌کند. شهر ما طی چند روز اخیر شاهد یک درد و اندوه عظیم بوده‌است و به‌خاطر عزاداری نیاز می‌باشد که فضای آرامش را تحت حاکمیت قانون و با درک این‌که دشمن هرلحظه برای صدمه‌رساندن به مردم ما در کمین است، حفظ نماییم.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان معتقد است که تظاهرات مدنی و صلح‌آمیز براساس قانون اساسی کشور، حق همه شهروندان است و دولت خود را مکلف به حمایت از آن می‌داند.

پولیس و نیروهای امنیتی موظف‌اند با تحمل، برخورد مسلکى و مطابق به اصول رفتار در تأمین امنیت تظاهرات‌کننده‌گان و نظم عامه عمل نمایند که همکاری مردم با پولیس، می‌تواند این نیروها را در تأمین نظم عامه کمک شایان کند. امید است که تظاهرات‌کنندگان اجازه ندهند تا سودجویان، حرکت مدنی شانرا مختل نموده و از این فرصت برای آشوب و اغتشاش به نفع خود شان بهره‌برداری نمایند.

حکومت افغانستان، از بزرگان و فعالان مدنی تقاضا می‌نماید که روند تظاهرات را مطابق با ضوابط قانونی و منافع عمومی روحیۀ مردم، مدیریت کنند. دولت‌ جمهوری اسلامی افغانستان از نهادهای مدنی و تظاهرات‌کننده‌گان صمیمانه می‌خواهد که خواست‌های مدنی خود را از طریق بحث و مفاهمه با دولت درمیان گذارند، تا راه‌کار مناسب، عملی و مشترک برای حل مشکلات موجود جستجو گردد.

همه می‌دانیم که مردم با درک قوی دست به حرکت‌های مدنی می‌زنند و دراین میان حساب آن‌عده کسانی که بخواهند آشوب به پا کنند و نظم عامه را برهم زنند، از این صف جدا است و به آنان اجازه داده نخواهد شد تا از احساسات مردم بر ضد منافع مردم استفاده کنند.

دولت افغانستان، احساسات پاک مردم را درک می‌کند و از رسانه‌های محترم کشور که به صورت مسئولانه به پوشش اوضاع می‌پردازند، قدردانی به‌عمل می‌آورد و لازم است در این شرایط از دامن‌زدن بیجا به احساسات مردم جلوگیری شود.

رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان، خود متعهد به استماع خواست‌های مشروع مردم می‌داند و پس از دریافت این خواست‌های معقول، مطابق با قوانین نافذۀ کشور به آن رسیدگی می‌شود.

دولت افغانستان اطمینان می‌دهد و متعهد است که رویداد تروریستی اخیر را به‌گونۀ جدی بررسی می‌کند و هر کسی که در تامین امنیت مردم ما کوتاهی کرده باشد، مطابق با قوانین نافذه کشور مورد پیگرد قرار می‌دهد و برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث، تدابیر قاطع روی دست می‌باشد.

رهبری دولت متعهد است که عاملین جنایات علیه مردم را تعقیب و به عدالت می‌کشاند و آنان را به جزاى اعمال شان می‌رساند. برعلاوه، رهبرى دولت تمامى آن‌عده از مسوولین که در تأمین امنیت سهل‌انگارى نموده بودند را حساب‌ده ساخته و مورد پیگرد عدلى و قضائى قرار می‌دهد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان، عمیقاً بابت جان‌باختن و مجروحیت شماری از هم‌وطنان ما از اثر تظاهرات امروز کابل، متأثر است و به خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی و غم‌شریکی می‌نماید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.