• انتشار: 22 آوریل 2020
  • ساعت: 12:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43926
پرینت

واکسن کرونا فردا توسط دانشمندان آکسفورت روی انسان آزمایش می شود

سارا گیلبرت، پروفیسور واکسینولوژی دانشگاه آکسفورد می‌گوید، با وجود این که ساخت یک واکسین موثر معمولاً ۱۸ ماه طول می‌کشد، اما آنان آمادۀ آزمایش این واکسین تا ماه سپتامبر هستند.

مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد آزمایش‌ انسانی ویروس کرونا از روز پنج‌شنبه در دانشگاه آکسفورد آغاز می‌شود. یکی از اعضای دانشگاه آکسفورد می‌گوید، در صورت موفقیت این آزمایش، میلیون‌ها دُز از این واکسین تا پاییز امسال در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

آقای هانکوک می‌گوید دولت برای ساخت این واکسین، ۲۰ میلیون یورو اختصاص داده و ۲۲ میلیون دیگر را برای محققان دانشگاه امپریال تخصیص داده است.

سارا گیلبرت، پروفیسور واکسینولوژی دانشگاه آکسفورد می‌گوید، با وجود این که ساخت یک واکسین موثر معمولاً ۱۸ ماه طول می‌کشد، اما آنان آمادۀ آزمایش این واکسین تا ماه سپتامبر هستند.

وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید، دولت در تولید این واکسین تا حد توان سرمایه‌گذاری خواهد کرد و این واکسین در اسرع وقت در اختیار مردم بریتانیا و جهان قرار خواهد گرفت.

آقای هانکوک در مورد این واکسین می‌گوید که این واکسین تا هنوز مورد اطمینان کامل نیست؛ زیرا تجربه نشان داده که آزمایش واکسین بارها بی‌نتیجه می‌ماند و باز هم آزمایش می‌شود.

پروفیسور آندرو پولارد، یکی دیگر از اعضای تیم آکسفورد می‌گوید، در صورتی که مشکلی در این روند ایجاد نشود، تا پاییز امسال میلیون‌ها دُز این واکسین ساخته خواهد شد. او می‌گوید، اگر آزمایش این واکسین موفق باشد، ده‌ها میلیون از این واکسین باید برای نجات جان بشریت ساخته شود.

از سوی دیگر آقای هانکوک اظهار داشت، در صورتی که بریتانیا موفق به ساخت واکسین برای کووید ۱۹ شود، بدون شک از سود عظیم اقتصادی بهره‌مند خواهد شد.

آقای هانکوک تأکید می‌کند که امید ساخت واکسین نباید سبب شود تا مردم مراعات فاصلۀ اجتماعی را فراموش کنند. به باور آقای هانکوک، ویروس کرونا دشمن بزرگی برای بشریت است، اما آن‌ها موفق به شکست این دشمن خواهند شد. او می‌گوید که علم روزبه‌روز پیشرفت می‌کند و معلومات دانشمندان نیز افزایش می‌یابد و آن‌ها بیشتر می‌دانند چه‌گونه با امراض مقابله کنند.

هانکوک می‌افزاید: «در هر حال، کاری که ما می‌توانیم و باید انجام دهیم، در خانه‌ماندن است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.