سیاست

وال استریت ژورنال: گزارش ها در مورد پیشرفت های جبهه مقاومت دلگرم کننده است

روزنامه وال استریت ژورنال در یادداشتی به فعالیت های مسلحانه جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود اشاره کرده و گزارش ها در مورد پیشرفت های این جبهه را «دلگرم کننده» خوانده است.

این روزنامه نوشته است که جبهه مقاومت ملی با سیاست های رادیکال اسلامی و سرکوب زنان و اقلیت های قومی و مذهبی مخالف است.

وال استریت ژورنال می گوید که ادعاهای جبهه مقاومت ملی در خصوص بازپس گیری چند ولسوالی از ولایات شمالی افغانستان را از طالبان نمی تواند به گونه مستقل تایید کند، اما می تواند تایید کند که این جبهه پناهگاه هایی را در برخی مناطق در داخل کشور ایجاد کرده است.

این روزنامه همچنین از اظهارات اخیر وزیر خارجه امریکا که گفته بود «با وجود این که زنان افغانستان در وضعیت خوبی قرار ندارند، اما ثبات و آرامش نسبی در کشور وجود دارد» انتقاد کرده است.

وال استریت ژورنال در این یادداشت به حملات مرگبار اخیر گروه داعش در کابل و شهرهای دیگر کشور اشاره کرده و اظهارات آنتونی بلیکن را مورد انتقاد خود قرار داده است.

این روزنامه همچنین به دستور تازه طالبان برای نوع پوشش حجاب اجباری زنان پرداخته و گفته است: «این یک تراژدی برای زنان و مردان افغانستان است.»

وزارت امر به معروف طالبان به تازگی طی دستورالعملی اعلام کرده که بهترین پوشش «اسلامی» از نظر آنها پوشیدن چادری است که بجز چشمان تمام صورت و بدن زن را می پوشاند.  

در این دستورالعمل آمده است که چنانچه زنی از این دستور تخطی کند، سرپرست او بجای خود زن تنبیه و مجازات می گردد.

وزارت امر به معروف پیش از این نیز دستورالعمل های مشابهی برای تفکیک جنسیتی اماکن عمومی مانند پارک ها و دانشگاه ها و یا اعمال محدودیت مسافرت برای زنان بدون محرم شرعی در مسافت های طولانی تر از ۷۲ کیلومتر تعیین کرده بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است فردا (پنجشنبه ۲۲ ثور) نشستی برای رسیدگی به تخطی های حقوق بشری طالبان با به اجرا گذاشتن محدودیت های تازه علیه زنان افغانستان و گزارش ها در خصوص کشتار غیرنظامیان در ولایات پنجشیر و تخار برگزار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا