• انتشار: ۱۵ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۳۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67335
پرینت

وال استریت ژورنال: طالبان ۴۰۰ سرباز تسلیم شده‌ی اردوی ملی را تیرباران کرده‌اند

در حالیکه مقامات امارت اسلامی چند روز پیش از وجود انبوهی از اجساد نیروهای اردوی ملی در شفاخانه سردار محمد داود خان کابل خبر دادند، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی گفته است طالبان نزدیک به چهار صد سرباز تسلیم شده اروی ملی افغانستان را تیرباران کرده اند.

امارت اسلامی طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان عفو عمومی اعلام کردند و بر این اساس انتظار می رفت سربازان اردوی ملی و افسران ارتش دولت پیشین به نوعی در امان باشند.

آنچه در رفتار میدانی طالبان دیده می شود در تضاد با اعلام عفو عمومی این گروه می باشد.

گزارش تازه وال استریت ژورنال مبنی بر تیرباران شدن چهارصد سرباز تسلیم شده ارتش افغانستان به دست طالبان موید همین گفته است.

به گفته این رسانه اجساد این سربازان کشته شده اکنون در شفاخانه سردار محمد داودخان کابل نگهدای می شود.

این در حالی ست که یکی از مقامات امارت اسلامی طالبان چند روز پیش مدعی شده بود اجسادی که در شفاخانه نگهدای می شود به حکومت قبلی بر می گردد.

به گفته قاری فصیح‌الدین، رئیس ستاد ارتش طالبان روز ۹ عقرب گفته بود یک کانتینر پر از اجساد نظامیان حکومت پیشین در شفاخانه سردار محمد داوودخان نگهداری می‌شود.

این اظهارات او واکنش‌های جدی را به دنبال داشت: امرالله صالح، معاون رییس جمهور اشرف‌غنی از نهادهای بین‌المللی خواست تا در این مورد تحقیق کنند.

به نقل از پیک آفتاب امرالله صالح گفته بود این اجساد مربوط به سربازان زخمی است که در زمان سقوط حکومت به دست طالبان در شفاخانه بوده‌اند و طالبان بعد از تسلط بر شفاخانه آنها را به رگبار بسته است.

وال‌استریت ژونال درادامه گزارش خود می‌افزاید در زمان سقوط حکومت افغانستان ۲۳ تن زخمی سطحی ۷ تن شهیدان اردوی ملی در شفاخانه سردار داوود خان نگهدار می‌شد و دیگر هیج شهید و زخمی اردوی‌ ملی افغانستان در شفاخانه سردار داوود خان وجود نداشته است.

در همین حال، اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) هم در گزارش تازه خود به نقل از جنرال مایک میلی، رئیس ستاد ارتش امریکا گفته است که در دو دهه جنگ افغانستان “حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار سرباز ارتش و پولیس افغانستان کشته شده‌اند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.