سیاستِتیتر یک

وال استریت ژورنال: ضعف نهادهای استخباراتی آمریکا در پیش بینی سقوط دولت کابل

وال استریت ژورنال در گزارشی تازه امروز (پنجشنبه ۶ عقرب) آورده است که این نشریه با بررسی شماری از اسنادهای محرمانه در خصوص ماموریت آمریکا در افغانستان به این نتیجه رسیده که هیچ یک از نهادهای استخباراتی آمریکا توانایی ارزیابی درست از اوضاع افغانستان پسا خروج سربازان آمریکایی نداشتند.

این اسناد محرمانه که از چهار نهاد استخباراتی آمریکا به دست وال استریت ژورنال رسیده، گزارش هایی را نشان می دهد که پیش از این عمومی نشده بودند.

منبع علاوه کرده است که این اسنادهای محرمانه حاوی گزارش هایی از نهادهای مختلف استخباراتی آمریکا در رابطه با اوضاع افغانستان هستند که هر یک با یکدیگر تفاوت دارد.

این گزارش ها شامل گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع، اداره استخباراتی وزارت خارجه و دفتر اداره اطلاعات ملی آمریکا است.

در هیچ یک از این گزارش ها، پیش بینی نشده بود که طالبان بتوانند در ۱۵ اگست و زمانی که حتی هنوز شمار اندکی از سربازان آمریکایی حضور دارند کابل را تصرف کنند.

براساس گزارش، یک ماه پس از اعلام تصمیم جو بایدن برای خروج از افغانستان، اداره سیا در گزارشی به تاریخ هفدهم ماه مه عنوان کرده بود که دولت اشرف غنی پس از خروج سربازان آمریکایی تا آخر سال جاری میلادی سقوط می کند.

چند هفته بعد از آن نیز سازمان سیا در گزارشی دیگر نوشته بود که طالبان طی دو سال موفق به تصرف کامل افغانستان می شوند.

گزارش وزارت دفاع آمریکا در اوایل ماه جون نیز پیش بینی می کرد که طالبان طی ۱۲ ماه آینده تمرکز بر جداسازی مناطق روستایی خواهند داشت.

یک ماه بعد اما یک گزارش دیگر از همین نهاد پیشنهاد می کرد که دولت افغانستان قادر به حفظ و کنترل کابل خواهد بود.  

یک مقام ارشد آمریکا ضمن اعتراف به این که این نهادهای استخباراتی نتوانسته اند گزارش دقیقی تهیه کنند، گفت: «البته تمامی این گزارش ها از یک نظر درست پیشی بینی کرده اند و آن این که اوضاع (پس از خروج سربازان آمریکایی) وخیم خواهد شد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا