• انتشار: ۱۰ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۴۹
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 66932
پرینت

وال استریت ژورنال: سربازان دولت پیشین به گروه داعش می پیوندند

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است که گروهی کوچک اما در حال رشد از نیروهای ویژه و کارمندان استخباراتی دولت پیشین افغانستان به گروه تروریستی داعش شاخه خراسان می پیوندند.

گرچه در حال حاضر شمار سربازان و کارمندان استخباراتی دولت پیشین که تحت تعقیب طالبان نیز هستند و از روی ناچاری به گروه داعش می پیوندند، اندک است، اما به گفته منابع آگاه این رقم در حال افزایش است.

براساس گزارش، پیوستن نیروهای ویژه و کارمندان استخباراتی دولت پیشین به گروه تروریستی داعش، این گروه را در زمینه استخباراتی و فنی قوی می سازد، به حدی که تا چند ماه دیگر مقابله با این گروه بسیار سخت خواهد بود.  

گزارش به نقل از یک افسر سابق ارتش افغانستان می نویسد یک فرمانده در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا که پیش از این مسئولیت انبار تسلیحات ارتش را بر عهده داشت، پس از سقوط دولت به گروه داعش پیوسته بود که اما هفته گذشته در نبرد با نیروهای طالبان کشته شد.

این افسر سابق ارتش می گوید که فرمانده کشته شده و چندین تن دیگر از نیروهای ویژه و کارمندان استخباراتی دولت پیشین پس از آنکه جنگجویان طالبان خانه های آنان را تلاشی کرده و از آنها خواسته بودند که خود را در اختیار حاکمیت جدید قرار دهند، به گروه داعش پیوستند.

گزارش علاوه می کند، یک باشنده ولسوالی قره باغ در شمال کابل نیز می گوید یکی از اقارب او که قبلا عضو ارشد نیروهای ویژه دولت افغانستان بود، ماه گذشته به ناگاه ناپدید شد و هفته پیش معلوم شد که او هم اکنون عضوی از گروه داعش شده است.

این باشنده ولسوالی قره باغ می گوید که چهار تن دیگر از نیروهای دولت پیشین را نیز می شناسد که به تازگی عضو گروه داعش شده اند.

رحمت الله نبیل رئیس اسبق اداره امنیت ملی کشور می گوید: «در بعضی مناطق، پیوستن به گروه داعش برای برخی نیروهای نظامی دولت پیشین جذاب است، زیرا در حال حاضر هیچ گروه مسلح دیگری که علیه طالبان مقاومت کند وجود ندارد. اگر مقاومت دیگری وجود می داشت، قطعا آنها به آن مقاومت می پیوستند؛ اما در حال حاضر، گروه داعش تنها گروه مسلح در افغانستان است.»

پس از سقوط دولت پیشین و به قدرت رسیدن دوباره طالبان، جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود فرزند احمدشاه مسعود ملقب به «قهرمان ملی افغانستان» در ولایت پنجشیر شکل گرفت، اما چیزی نگذشت که سربازان طالبان ولایت پنجشیر را به تصرف خود در آوردند، و هم اکنون نیز از محل بود و باش احمد مسعود و دیگر فرماندهان جبهه مقاومت ملی خبری در دست نیست.

گرچه هر از گاهی تصاویری در فضای مجازی از مناطق مختلف کشور دیده می شود که گروهی خود را وابسته جبهه مقاومت علیه طالبان می نامند اما تاکنون این جبهات اقدام چشمگیری علیه طالبان انجام نداده اند.

این در حالیست که براساس گزارش ها از مناطق مختلف کشور، گروه داعش در حال سرباز گیری است و از شیوه های مختلفی برای جذب نیرو به شمول پرداخت پول آن هم در شرایط اقتصادی حال حاضر در افغانستان استفاده می کند.  

این گروه از زمان روی کار آمدن طالبان دست کم چهار حمله مرگبار در سطح کشور انجام داده است؛ گرچه عمده این حملات بر اهل تشیع افغانستان بوده، اما گروه داعش علیه طالبان نیز اعلام جنگ کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.