• انتشار: 6 جولای 2020
  • ساعت: 09:36
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45523
پرینت

والی هرات: نود درصد درآمد گمرک هرات به جیب حلقه فساد می رود

والی هرات می گوید بیش از نود درصد درآمد گمرک هرات به جیب حلقه مافیایی فساد که در آن اراکین بلند ربته دولتی هم دست دارند ریخته می شود.

سید وحید قتالی، والی هرات می‌گوید نود درصد درآمدهای گمرک این ولایت از سوی مافیا حیف‌ومیل می‌شوند.

آقای قتالی افزود این مافیا در کابل، هرات و داخل گمرک اسلام‌قلعه حضور فعال دارد و روزانه ده‌ها میلیون افغانی از درآمدهای گمرک را به جیب می‌زند: «ده درصد کالای تجار می‌آید و نود درصد دیگر در اختیار مافیا قرار داده می‌شود و از هر محموله سه میلیونی تنها پنجاه هزار افغانی تحویل داده می‌شود؛ از هر محموله که سه میلیون تکس باید به دولت تحویل داده شود، تنها ۳۰هزار تحویل داده می‌شود.»

به تازگی ده‌ها موتر حامل کالاهای وارداتی در یک روز از سوی نیروهای امنیتی در هرات متوقف شده‌اند که به گفتۀ والی هرات، تمامی این موترها از پرداخت محصول گمرکی فرار داده شده‌اند و این، نمونه‌یی از فساد در گمرک این ولایت است.

اعضای شورای ولایتی و برخی فعالان جامعه مدنی در هرات می‌گویند برخی از مقام‌های حکومتی در فساد مالی در گمرک این ولایت دست دارند و با مافیا هم دست هستند.

توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات بیان داشت: «روزانه تا چهل تا پنجاه میلیون عواید ملی کشور حیف‌ومیل می‌شود. یک حلقۀ بزرگ از کسانی هست که دست به فساد می‌زنند. اراکین بلندپایه دولت هم از هرات تا مرکز در این حلقه هستند.»

بخش خصوصی در هرات نیز می‌گوید واردات کالاهای مشابه و فرار از محصولات کمرگی به‌علت فساد در گمرک این ولایت، صنعت و تولیدات داخلی را در این ولایت سخت آسیب زده است.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات اظهار داشت: «ورود اموال قاچاق از مرزهای باز و فساد در گمرکات، زهری است که بر صنعت افغانستان استفاده می‌شود.»

هم‌زمان با افزایش فساد و حیف‌ومیل درآمدهای گمرک هرات، دادن تقدیرنامه از سوی مجلس نمایندگان به رییس گمرک هرات انتقادهایی را برانگیخته است.

اما، حمدلله همدرد، رییس گمرک هرات حیف‌ومیل نود درصد درآمدهای این گمرک را رد می‌کند و می‌گوید در هفته‌های پسین درآمدهای گمرک هرات از ۳۰میلیون افغانی در روز به بیش از صد میلیون افغانی رسیده‌است.

خبرگزاری کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.