• انتشار: 1 آگوست 2020
  • ساعت: 10:18
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46419
پرینت

والی خوست: سخنانم در مورد جلال الدین حقانی تحریف شده است

گفتنی است که حکومت شبکه حقانی را به عنوان گروه تروریستی شناخته و تصریح می‌کند که جنگ‌جویان این گروه به عنوان شاخه‌ای از طالبان، در کنار گروه داعش با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

محمدصدیق پتمن، والی خوست گفت سخنانش درباره جلال‌الدین حقانی، بنیان‌گذار شبکه حقانی مربوط به حوادث سال ۱۳۵۸ بوده است.

او در سخنانی در هفتم اسد به مناسبت روز بیرق ملی از جلال‌الدین حقانی به عنوان «قهرمان بزرگ» یاد کرده بود.

وی که روز جمعه، دهم اسد در مراسم تجلیل از روز عید قربان صحبت می‌کرد، گفت سخنان وی در مراسم تجلیل از روز بیرق ملی «تعبیر نادرست» شده است.

آقای پتمن افزود وی در مورد موقف دولت پیرامون صلح، راهکار رییس جمهور غنی برای این روند و تعهد حکومت صحبت کرده و در این میان، به «افتخارات جهاد» با ذکر قید سال ۱۳۵۸ اشاره کرده است.

او افزود قهرمان خواندن جلال‌الدین حقانی به دوره گذشته بر می‌گردد و در حال حاضر، وی تنها از سایر گروه‌های مخالف حکومت خواسته که صلح را برگزیده و به دست‌آوردهای دو دهه گذشته احترام بگذارند.

صدیق پتمن در ادامه تصریح کرد به باور او، قهرمان فردی است که صلح را ترجیح داده و از جنگ نفرت داشته باشد.

والی خوست روز پنج‌شنبه، نهم اسد حین صحبت در مراسم تجلیل از روز بیرق، جلال‌الدین حقانی، بینان‌گذار شبکه حقانی را «قهرمان بزرگ» خوانده بود.

آقای پتمن هنگام سخنرانی‌اش برای چندین بار جلال‌الدین حقانی را «رهبر و مجاهد بزرگ»‌ خوانده و از مردم نیز خواسته بود که به بنیان‌گذار شبکه حقانی احترام بگذارند.

این صحبت والی خوست سبب واکنش‌های گسترده‌ کاربران در شبکه‌های اجتماعی شد.

جلال‌الدین حقانی در اوایل دهه ۱۳۶۰ شبکه حقانی را بنیان‌گذاری کرد و در کنار سایر گروه‌ها، جنگ بر ضد اتحاد جماهیر شوروی را با حمایت امریکا به پیش برد. طالبان دو سال پیش مرگ جلال‌الدین حقانی را تایید کردند.

گفتنی است که حکومت شبکه حقانی را به عنوان گروه تروریستی شناخته و تصریح می‌کند که جنگ‌جویان این گروه به عنوان شاخه‌ای از طالبان، در کنار گروه داعش با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.