• انتشار: ۳ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۰۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 62307
پرینت

واشنگتن پست: امریکا باید به صورت مشروط طالبان را به رسمیت بشناسد

روزنامه امریکایی واشنگتن پس در یادداشتی تاکید می کند امریکا باید به صورت مشروط از طالبان حمایت و این گروه را به رسمیت بشناسد.

 روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در مقاله‌ای با اشاره به برخی از هماهنگی‌های اخیر میان امریکا و طالبان، توصیه کرد واشنگتن به رسمیت شناختن و حمایت از طالبان را مشروط به پذیرش تقسیم قدرت، آشتی ملی و تعهدی محکم‌ تردر ممانعت از حمله القاعده یا دیگر گروه‌ها به آمریکا کند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، در این مقاله که دیروز (۲ شهریور) منتشر شد، دیوید ایگنِیشِس نوشته است: «پس از ۲۰ سال جنگ با طالبان، آمریکا اکنون به دنبال کمک‌های امنیتی طالبان بوده و سعی می‌کند آمریکایی‌ها و متحدان افغان را از این کشور خارج کند. حساس‌ترین مسئله، مهلت خروج ۳۱ اوت است. طالبان اصرار دارند که این تاریخ یک “خط قرمز” بوده که نمی‌توان از آن عبور کرد«.

جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا با وجود اعتراض برخی از متحدانش که خروج کامل از افغانستان را خیلی زود می‌دانند، با این خواسته موافقت کرده است.

از سوی دیگر ویلیام برنز، رئیس سیا، دوشنبه در کابل با عبدالغنی برادر، رهبر طالبان به صورت مخفیانه دیدار کرد تا پیام شخصی بایدن را تحویل او دهد. رئیس‌جمهوری آمریکا ظاهراً تصمیم گرفته که در حال حاضر بهترین مسیر، همکاری با دشمن پیشین است.

ارزش روابط امنیتی با طالبان چند روز پیش مشخص شد که مقام‌های آمریکایی آماده حمله احتمالی تروریست‌های داعش به فرودگاه کابل بودند. به گفته منابع آگاه، مقام‌های آمریکایی و طالبان در کابل اطلاعاتی در مورد این تهدید رد و بدل کردند. گفته می‌شود که مقام‌های ارشد طالبان ساکن در دوحه نیز در این مذاکرات دخیل بوده‌اند.

نظر به سوابق بی‌میلی طالبان به برقراری صلح و عهدشکنی آنها، دیپلمات‌های پیشین آمریکایی توصیه می‌کنند که واشنگتن به رسمیت شناختن و حمایت از طالبان را مشروط به پذیرش تقسیم قدرت، آشتی ملی و تعهدی محکم‌تر در ممانعت از حمله القاعده یا دیگر گروه‌ها به آمریکا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.